Czechoslovak DX club
Československý DX klub - Czechoslovak DX Club
Horní 9, CZ-768 21, Kvasice, Czech Republic
Home Page of Czechoslovak DX Club mail@dx.cz
Menu
Czech English

· Hlavní strana
· O CSDXC
· Přihláška
· Co je DXing
· Klubový časopis
· Kontakty
· Klubové akce
· Klubová edice
· Diplomy
· Technika
· Předpověď šíření
· Výluky vysílačů
· Encyklopedie
· Ke stažení
· Odkazy na WWW

· Diskuzní fóra
· Emailová konference
· DX cluster
· Inzerce

· Témata
· Archív článků
· Top 10
· Statistika
Hledání

Doporučujeme
  
Pohled pod pokličku
Autor: Pavel Pelikán. Zveřejněno: Úterý 01.06.2004 v 10:29
Téma: Technika
Děčínský Sněžník, květen 2004.
Jak bývá zvykem a již pravidlem, na jaře se jezdí poslouchat do Krušných hor, do osady Děčínský Sněžník, na chalupu, kterou obhospodařuje děčínský radioklub. Akci jako obvykle organizačně zajistila "kladenská klika" CSDXC. O průběhu DX kempu se dočtete v klubovém časopise.
Zde se podívejme na část technického zázemí. Při pozorném pohledu na zmíněnou chalupu se nedal přehlédnout les antén. Téměř všemi směry se rozbíhaly LW antény v délkách od 10m až po nejdelší anténu - nízko při zemi (ve výšce asi 1 až 2m - jak terén dovolovat) tažený drát délky 180m. Na klasická pásma byla v provozu i aktivní anténa. Ani příznivci magnetických antén nezaháleli - osvědčená smyčka Mirka Najmana pro horní část KV, a rámové antény byly zastoupeny precizními konstrukcemi Františka Müllera. Samozžejmě se využívaly i trvale instalované antény, přivedené do HAM shacku. VKV a vyšší vlny lovily antény na stožárech ve výškých asi 6 až 8m, širokopásmová anténa přes sérii rozbočovačů a zesilovačů poskytla signál až 4 (podle potřeby i více) současně pracujícím přijímačům, především skenrům. V provozu byla i tříprvková Yagi anténa pro FM. Antény je třeba pohledat ve větvoví okolní zeleně.
Při prohlídce vnitřních prostor chalupy byste zjistili, že se poslouchá na všech možných místech. Přes den se dalo posedět venku, počasí tomu přálo. Ale hlavní dění se odehrávalo uvnitř. HAM shack zabrala jablonecká dvojka. Zde pracoval přijímač EKD500, dopněný torzem měřícího přijímače, též od firmy RFT, který sloužil jako účinný preselektor. Při pozorné prohlídce, zaznamenáme na displeji EKD kmitočet KV majáku z pásma 10m. Především rozhlas se přijímal na sousedním pracovišti, vybaveném přijímačem Sony ICF-SW55, tento přijímač byl také doplněn preselektorem (je to ta skříňka, na které přijímač leží) a NF filtrem - zařízení s červeným panelem. Zařízení v pozadí fotografií se k poslechu nepoužívalo, i když je vesměs funkční, každý je zvyklý na svou výbavu, z které dokáže vždy "vyždímat" více, než z neznámého, třeba i lepšího přístroje.
Jak to vypadalo na pokojích, tak to si přiblížíme jen jedním ilustrativním obrázkem. Náhodný pozorovadel prohlásí - nesmyslná znět drátů a škatulí, ale pozornému DXerovy neuniknou přijímače jako ATS909, AR7030, apod. a ty další škatulky? Vesměs preselektory (např. výrobek Jary Sedláře, který úspěžně provozuje František Zloch), anténní členy, anténní zesilovače a podobně. Zmatek pouze zdánlivý, na malém stole lze identifikovat 3 posluchačská pracoviště, mimo techniky vybavené i potřebnou literaturou, deníky a dalším potřebným.
Jako technická zajímavost byl ke zhlédnutí armádní rozdělovač anténního signálu ŠARM-KV. Nebyl bohužel v provozu k vlastnímu poslechu, ale byla to dobrá inspirace pro plánovanou klubovou výbavu pro poslechové akce. O ŠARM-KV je dočtete někdy příště.
No, a jestli vás zajímají podrobnosti z průběhu akce, zalistujte v Radio Revue.

Na závěr ještě přehled obrázků:
>

 
Hodnocení článku
Hodnocení: 4.33
Hlasů: 3


Ohodnoťte tento článek:

Excelentní
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný


Možnosti

 Vytisknout článek  Vytisknout článek

 Poslat známým  Poslat známým

Přidružené téma

Klubové akce

"Login" | | 0 komentáře
Úroveň
Za obsah komentáře odpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrujte se

Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (CSDXC)
Information published on these pages may not be reproduced unless the source (CSDXC) is mentioned.

Powered by PhpNuke Powered by Apache Powered by MySQL Powered by PHP Powered by PhpBB Really Simple Syndication

Generování stránky: 0.222 Vteřin