Czechoslovak DX club
Československý DX klub - Czechoslovak DX Club
Horní 9, CZ-768 21, Kvasice, Czech Republic
Home Page of Czechoslovak DX Club mail@dx.cz
Menu
Czech English

· Hlavní strana
· O CSDXC
· Přihláška
· Co je DXing
· Klubový časopis
· Kontakty
· Klubové akce
· Klubová edice
· Diplomy
· Technika
· Předpověď šíření
· Výluky vysílačů
· Encyklopedie
· Ke stažení
· Odkazy na WWW

· Diskuzní fóra
· Emailová konference
· DX cluster
· Inzerce

· Témata
· Archív článků
· Top 10
· Statistika
Hledání

Doporučujeme
  
Skládací rámová anténa
Autor: DXer. Zveřejněno: Pátek 26.05.2006 v 12:59
Téma: Technika
Nezadržitelně se blíží léto a s ním i doba dovolených. Pro DXera nastává dilema: co si přibalit do zavazadla na dovolenou, aby ani v té době nebyl odloučen od své záliby. Vhodný přijímač již většinou máme, na trhu je poměrně bohatý výběr v kvalitě i cenách. Otázkou však zůstává volba vhodné antény. Pro příznivce KV, eventuelně SV, je volba jednoduchá: vezme si na cestu pár metrů drátu a, dle možností ubytovacího zařízení, natáhne anténu LW. Pro příznivce dlouhých vln a NDB není však tato krátká LW anténa nejvhodnějším řešením.
V podobné situaci jsem byl před dvěma lety před cestou na dovolenou i já. Léta již používám ve stálém QTH rámovou anténu, a mobilní verzi vozím i na různé DX kempy. Nedovedl jsem si proto dovolenou bez rámové antény představit. Jenomže vyvstala řada problémů: - stávající rám o průměru 60 cm těžko uložím do běžného zavazadla - váha této antény není zanedbatelná – přežije rám v zavazadle leckdy nešetrnou přepravu – nedovezu na dovolenou nefunkční torzo? Napadla mne tedy myšlenka vyrobit rámovou anténu skládací, lehkou a skladnou pro přepravu, která půjde rychle složit i rozložit bez použití nářadí, nebude příliš náročná výrobně, ale hlavně bude účinná při příjmu. Tak vznikla dále popisovaná rámová anténa pro příjem NDB.

Celkový pohled na sestavenou anténu je na obr.1. Rám je čtverec o rozměrech 60 x 60 cm, postavený na roh. Základ antény tvoří kříž z laminátových trubiček, vetknutý do podstavce, a na něm je napnuté vinutí z vícežilového plochého kabelu. Podstavec antény (obr.2) je z plastové krabičky o rozměrech 84 x 60 x 38 mm, ve které je umístěn dvojitý ladící kondenzátor Hopt s převodem 1:3, destička s emitorovým sledovačem, výstupní BNC konektor, baterie 9V a vypínač. Umístění jednotlivých dílů v krabičce ukazuje obr.3.

Nosný kříž antény je ze čtyř kusů laminátových trubiček o průměru 7 mm a délce 42 cm. Spodní svislý díl je na jednom konci opatřen mezikružím z plastu síly 14 mm a průměru 30 mm. Ze všech čtyř stran jsou do něho navrtány otvory o průměru 7 mm pro zasunutí jednotlivých dílů nosného kříže. Zbývající tři díly mají na jednom konci vlepen plastový trojúhelník s vypilovaným zářezem v šíři páskového vodiče (obr.4).

Pro vinutí antény byl použit dvacetišestižilový plochý kabel AWG28-26. Z toho 24 závitů tvoří ladící vinutí o indukčnosti 1150µH a zbývající 2 závity jsou vazební vinutí pro emitorový sledovač. Ten je v klasickém zapojení s J310. Jednotlivé závity kabelu jsou propojeny na horním víku krabičky a překryty plastovou destičkou síly 15 mm, do které je vyfrézována drážka pro průchod páskového kabelu a vyvrtán otvor 7 mm pro zasunutí spodní svislé trubičky nosného kříže. Dovnitř krabičky jsou zavedeny pouze oba konce obou vinutí. Obě sekce ladícího kondenzátoru jsou spojeny paralelně, takže výsledná ladící kapacita je 23 až 710 pF. Napájení sledovače je z vestavěné 9V baterie přes páčkový vypínač.

Celkový ladící rozsah antény s uvedenými součástkami je 180 až 665 kHz. Pohled na složenou anténu je na obr.5. Porovnáním s přiloženou krabičkou zápalek vidíme, že složená anténa zabírá minimálně místa a pohodlně se vejde do příručního zavazadla. Po dvou letech užívání mohu říci, že se skládací rámová anténa skutečně osvědčila.


Obr.1


Obr.2


Obr.3


Obr.4


Obr.5(Článek vyšel v klubovém časopise Radio Revue 5/2006)

 
Hodnocení článku
Hodnocení: 4
Hlasů: 6


Ohodnoťte tento článek:

Excelentní
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný


Možnosti

 Vytisknout článek  Vytisknout článek

 Poslat známým  Poslat známým

"Login" | | 4 komentáře | Prohledat diskuzi
Úroveň
Za obsah komentáře odpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrujte se

Re: Skládací rámová anténa (Skóre: 0)
Autor: DXer v Neděle 04.06.2006 v 10:35
Nepochopil jsem na co je potřeba vazebni vinutí u emitorového sledovače s J310 neb jde o JFET s velkým vstupním odporem! Logicky by tedy měl být vázán přímo na obvod jinak pouze klesá signál a se selektivitou a pod se nic nemění!!!

Použití plochého kabelu je sice z mech. hlediska poměrně logické, ale mezizávitové kapacity jsou hnusně velké a přeladitelnost pak malá...

Krysa
Re: Skládací rámová anténa (Skóre: 0)
Autor: DXer v Čtvrtek 20.07.2006 v 23:21
Přestože, jsem článek v RR zaznamenal, zkusil jsem anténu postavit až těsně před prázdninami. Udělal jsem jen drobné úpravy - použil jsem celkem 6 vzpěr. Anténa chodí super. Možná má tendenci přijímat rušení z přijímače, ale při vzdálenosti asi 1m od přijímače je vliv na anténu nepodstatný. Používám AR7030, anténu mám navázanou přes zesilovač s FETem J310 koaxem do přijímače.
Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (CSDXC)
Information published on these pages may not be reproduced unless the source (CSDXC) is mentioned.

Powered by PhpNuke Powered by Apache Powered by MySQL Powered by PHP Powered by PhpBB Really Simple Syndication

Generování stránky: 0.245 Vteřin