Czechoslovak DX club
Československý DX klub - Czechoslovak DX Club
Horní 9, CZ-768 21, Kvasice, Czech Republic
Home Page of Czechoslovak DX Club mail@dx.cz
Menu
Czech English

· Hlavní strana
· O CSDXC
· Přihláška
· Co je DXing
· Klubový časopis
· Kontakty
· Klubové akce
· Klubová edice
· Diplomy
· Technika
· Předpověď šíření
· Výluky vysílačů
· Encyklopedie
· Ke stažení
· Odkazy na WWW

· Diskuzní fóra
· Emailová konference
· DX cluster
· Inzerce

· Témata
· Archív článků
· Top 10
· Statistika
Hledání

Doporučujeme
  
Neobvyklá družice SuitSat
Autor: Jiří Srnec. Zveřejněno: Pátek 03.02.2006 v 09:44
Téma: DX tipy
Dnes, 3.února 2006, odstartuje neobyčejná umělá družice Země, jedna z nejpodivnějších družic v historii kosmického věku. Ani její start nebude zcela obvyklý. Startovat totiž bude přímo z Mezinárodní kosmické stanice.

Astronauti uvedou na oběžnou dráhu družici SuitSat dokonce jen ručně. Ptáte se, co to tedy bude za unikát? Odpověď leží přímo v jejím názvu. Suit, oblek, zkráceně skafandr (ze Space Suit).
SuitSat "SuitSat je ruským nápadem," vysvětluje Frank Bauer z NASA Goddard Space Flight Center. "Kterýsi z našich ruských partnerů v programu ISS, ze skupiny vedené Sergejem Samburovem, měl nápad: Možná, že můžeme změnit staré skafandry na užitečné družice." SuitSat je prvním testem tohoto nápadu.

Už za použití jednoduchého VKV scanneru nebo radioamatérského přijímače, můžete poslouchat skafandr kroužící Země.

"Vybavili jsme ruský skafandr Orlan třemi bateriemi, rozhlasovým vysílačem a vnitřními senzory měřícími teplotu a stav baterii," řekl Bauer. "Jak bude SuitSat kroužit okolo Země, bude vysílat údaje i jejich stavu k zemi."

Nebude to jako při běžném výstupu milo kosmickou loď a s astronautem uvnitř. Termoregulace skafandru SuitSat bude vypnuta. Celý skafandr, ruce, nohy to vše bude zřejmě rotovat a bude vystaveno přímým paprskům Slunce bez jakékoliv možnosti řídit jeho vnitřní teplotu.

"Přehřeje se skafandr? Jak dlouho vydrží baterie? Budeme mít čistý radiový přenos pokud se skafandr bude převalovat?" zajímá Bauera. Jsou to jen některé z otázek na které SuitSat odpoví, aby položil základ pro další SuitSat v budoucnosti.

SuitSat může slyšet na Zemi kdokoliv. "Vše co potřebujete je anténa (čím větší tím lepší) a rozhlasový přijímač který můžete naladit až 145.990 MHz FM," říká Bauer. "Nejlepší jsou scannery policejních a leteckých frekvencí nebo radioamatérské vysílačky."

Kdy bude SuitSat přelétat přes vaše město? To můžete zjistit pomocí "Skywatch 2.0", který najdete na domovských stránkách projektu http://spaceflight1.nasa.gov/realdata/sightings/. Jinou možností je použít CalSky nebo Heavens-Above a hledat přelety ISS. Protože ISS a SuitSat sdílí podobnou oběžnou dráhu, předpovědi pro jeden z objektů může sloužit i pro druhý.

SuitSat vysílá vždy 30 sekund, pak přestávka 30 sekund a tak dále. Měli by jste uslyšet hlášení "This is SuitSat-1, RS0RS". Po něm následuje pozdrav v pěti jazycích. Tento pozdrav obsahuje "zvláštní slova" v angličtině, francouzštině, japonštině, ruštině, němčině a španělštině určené soutěžícím studentům.

Pak je vysílána telemetrie: teplota, stav baterií, čas uplynulý od počátku mise. "Telemetrie je hlášena otevřenou řečí v angličtině," říká Bauer. "Každý člověk se tak může účastnit experimentu. Je to prostě úžasné." Přenos pak ukončí snímek pomalé TV.

Bauer předpokládá že baterie SuitSat vydrží minimálně 2 až 4 dny, možní déle. Potom SuitSat začne pomalu klesat do zemské atmosféry a za několik týdnů až měsíců, nikdo neví přesně kdy, vzplane jako jasná ohnivá koule nad některou částí Země - efektní to konec průkopníka.

http://hvezdarnauherskybrod.sweb.cz/, podle: SuitSat


 
Hodnocení článku
Hodnocení: 5
Hlasů: 2


Ohodnoťte tento článek:

Excelentní
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný


Možnosti

 Vytisknout článek  Vytisknout článek

 Poslat známým  Poslat známým

Přidružené téma

Globus

"Login" | | 1 komentář | Prohledat diskuzi
Úroveň
Za obsah komentáře odpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrujte se

Re: Neobvyklá družice SuitSat (Skóre: 0)
Autor: DXer v Úterý 28.02.2006 v 02:42
Pokoušel jste ho někdo naladit?
Ba dokonce ho nekdo zaslechl?
Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (CSDXC)
Information published on these pages may not be reproduced unless the source (CSDXC) is mentioned.

Powered by PhpNuke Powered by Apache Powered by MySQL Powered by PHP Powered by PhpBB Really Simple Syndication

Generování stránky: 0.260 Vteřin