Czechoslovak DX club
Československý DX klub - Czechoslovak DX Club
Horní 9, CZ-768 21, Kvasice, Czech Republic
Home Page of Czechoslovak DX Club mail@dx.cz
Menu
Czech English

· Hlavní strana
· O CSDXC
· Přihláška
· Co je DXing
· Klubový časopis
· Kontakty
· Klubové akce
· Klubová edice
· Diplomy
· Technika
· Předpověď šíření
· Výluky vysílačů
· Encyklopedie
· Ke stažení
· Odkazy na WWW

· Diskuzní fóra
· Emailová konference
· DX cluster
· Inzerce

· Témata
· Archív článků
· Top 10
· Statistika
Hledání

Doporučujeme
  
Krystalka znovuobjevená
Autor: Václav Dosoudil. Zveřejněno: Pondělí 24.10.2005 v 21:10
Téma: Technika
Vceku nečekaný druh, že? Co je přitažlivého a zajímavého na tomto primitivním zapojení z klasické radiotechniky? Připojí se anténa a s detekční diodou to do vysokoohmových sluchátek hraje. Dobře, to už tu bylo na počátcích rozhlasu, pak krystalky stavěli skauti jako minimum poznání z oboru. Všichni jsme si to zkusili, načež jsme dospěli k trvalému závěru, že jsou samozřejmě přijímače lepší. Vracíme se v době pokusů s preselektory k přenosným rádiím. Laděný obvod mezi anténou a přijímačem, zvlášť pokud je sestavený z doporučených kvalitních součástí, působí jako zázrak. Filtruje parazity, odlaďuje, zlepší selektivitu, prostě markantně vylepšuje.


Když náš člověk od rádií, vezme tyto věci do rukou, neubrání se vyzkoušet, co na to vlastně dnes uslyší. Jistě, zpravidla dvě místní nejsilnější SV nebo DV stanice. Lze však dále experimentovat, bez zábran připojovat kapacity a indukčnosti od antény a sledovat, jak se mění síla signálu, frekvenční rozsah a selektivita. Odbočky na cívce hlavního LC obvodu a další indukčně vázaný obvod coby odlaďovací past, to jsou velmi cenné poznatky, které se dají prakticky aplikovat. Třeba u těch zmíněných preselektorů.

Všechny Ameriky jsou již objeveny. Velcí experimentátoři zkoušejí sedmiobvodové krystalky s voštinovými cívkami na keramických sloupcích. Dosahují zajímavých DX rekordů. Je toho plný Internet. Nebudu uvádět odkazy, zadejte do vyhledávače „crystal radio“ a uvidíte, třeba objevíte něco jiného a lepšího, než já.

Zvolil jsem k pokusům půlnoční čas, kdy vypnou Dobrochov a Topolná. Co se bude dít? Který signál pak bude nejsilnější? Vcelku podle očekávání se jich na pásmu rozprostře několik, řekněme rovnocenných a krystalka pak začne připomínat skutečné rádio, které se dá účinně ladit. Pravda, hned zjistíme, že s odčítáním kmitočtu je tu velká potíž. Proto máme vedle normální přenosný přijímač a pak už zúročíme letité zkušenosti v identifikaci stanic a porovnávání zachycených signálů. Čím rychleji signál najdeme a přiřadíme mu kmitočet, tím více si oné noci zapíšeme zachycených stanic. To je první důvod, proč může našince tato poněkud neobvyklá práce bavit. Druhým aspektem je samotná skutečnost, jak se signály stanic chovají, s jakými intervaly přicházejí a odcházejí a kolik se jich vlastně objeví. Uplatňuje se tu typický dlouhý únik a říkám si, jak to vlastně dělali průkopníci. Byli smířeni s tím, že poslouchali chvíli tu a pak zase jinou stanici na úkor sledovaného pořadu? Potvrdí se zřetelně i známé zkušenosti, že vzdálenost a výkon SV stanic zdaleka nejsou jednoznačnými parametry, z nichž se dají ze seznamu vytipovat či určit dominantní stanice. Vše záleží ještě na vyzařovacích schopnostech vysílacích antén a zejména na momentálním stavu ionosféry. Tato je zásadním médiem, zprostředkující přenos našich kmitočtů a jak známo, neustále se více či méně mění. S denní a roční dobou a hlavně v závislosti na složitých vlivech sluneční a geomagnetické činnosti.

Napoprvé jsem s jednoduchým LC obvodem, změnou odboček cívky a vřazováním dvou kapacit na antenním vstupu zapsal 11 identifikovaných evropských stanic. Veškerých zachycených signálů však bylo mnohem víc a práce to byla stejně zábavná, jako při každém jiném DXingu. Prostředí známé, jen metody práce poněkud jiné. Ve změti přeplněných SV kanálů se protlačilo třeba i Country Radio 1062, (1 kW noční Zbraslav), třebaže kanál je i na normálním přijímači ve většině času beznadějně ucpán silnějšími zahraničními stanicemi. Často na pásmu dominovalo Milano 900 kHz (600 kW) - Noturno Italia, dále Radio Skopje 810 kHz (500 kW), R.Slovenija 1 – 918 (Donzale 300 kW), také AFN Frankfurt 873 (150 kW) – zde snadná ID. Z nižších kmitočtů při otevřeném ladicím kondenzátoru také BBC WS 648 (Orfordness 500 kW), což je patrně zatím největší DX na vzdálenost. Pěkně silné a dokonce i dlouho stabilní byla holandská rádia 10 Gold 1008 a Radio 747 (220 a 400 kW dle seznamu), nebo řecká Soluň (Thessaloniki 1 – ERT3) na 1044 (150 kW). Tento obraz podzimní noci se samozřejmě může brzy značně změnit a to se i potvrdilo hned příští týden. Některé stanice se opakovaly, jiné beznadějně zmizely, nahrazeny úplně jinými. Hodinová práce s ID silného arabského vysílání skončila neúspěchem (nikde na SV ani DV jsem ji nenašel), tak jsem usínal dost rozčarován. Netlačilo se to snad z krátkých vln?! To je samozřejmě výzva k dalšímu pokusnictví.

Je na čase vylepšit obvody, celé to monstrum umístit na řádné prkénko, zlepšit ovládací komfort a pokusit se o první stupnici. Uvidíme co bude dál. Ale poslechněte, nechcete to zkusit se mnou?

Václav Dosoudil


 
Hodnocení článku
Hodnocení: 4.76
Hlasů: 52


Ohodnoťte tento článek:

Excelentní
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný


Možnosti

 Vytisknout článek  Vytisknout článek

 Poslat známým  Poslat známým

"Login" | | 0 komentáře
Úroveň
Za obsah komentáře odpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrujte se

Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (CSDXC)
Information published on these pages may not be reproduced unless the source (CSDXC) is mentioned.

Powered by PhpNuke Powered by Apache Powered by MySQL Powered by PHP Powered by PhpBB Really Simple Syndication

Generování stránky: 0.217 Vteřin