Czechoslovak DX club
Československý DX klub - Czechoslovak DX Club
Horní 9, CZ-768 21, Kvasice, Czech Republic
Home Page of Czechoslovak DX Club mail@dx.cz
Menu
Czech English

· Hlavní strana
· O CSDXC
· Přihláška
· Co je DXing
· Klubový časopis
· Kontakty
· Klubové akce
· Klubová edice
· Diplomy
· Technika
· Předpověď šíření
· Výluky vysílačů
· Encyklopedie
· Ke stažení
· Odkazy na WWW

· Diskuzní fóra
· Emailová konference
· DX cluster
· Inzerce

· Témata
· Archív článků
· Top 10
· Statistika
Hledání

Doporučujeme
  
Počítač může být rozhlasovým a televizním přijímačem
Autor: ČR - MK. Zveřejněno: Středa 12.10.2005 v 08:43
Téma: U nás doma
Ministerstvo kultury reaguje na spekulace médií o platbách rozhlasových a televizních poplatků za osobní počítače.

Rozhlasové a televizní poplatky se platí „ze zařízení technicky způsobilých k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového (popř. televizního) vysílání bez ohledu na způsob příjmu.“ Takové zařízení se považuje za rozhlasový (popř. televizní) přijímač i v případě, že si jej poplatník upraví k jinému účelu. Tato definice byla obsažena v § 1 odst. 1 zákona č. 252/1994 Sb., o rozhlasových a televizních poplatcích a shodně i v § 2 nového zákona č. 348/2005 Sb., o rozhlasových a televizních poplatcích a o změně některých zákonů.


Zařízení, které je předmětem poplatků tedy musí splňovat jednak požadavek technické způsobilosti k příjmu vysílání, jednak související podmínku individuální volitelnosti reprodukce vysílání.

Rozhlasovým a televizním vysíláním se ve smyslu zákona č. 231/2001 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání a o změně dalších zákonů rozumí „prvotní šíření původních rozhlasových a televizních programů a teletextu, určených k příjmu veřejností v kódované nebo nekódované formě, prostřednictvím zemských vysílacích rádiových zařízení, kabelových systémů a družic, a to analogově i digitálně“ (§ 2 odst. 1 písm. a). Tato definice pokrývá takové druhy vysílání, kde je provozovatelem vytvářen program s určitým časovým rozvržením pořadů, přičemž divák nemá možnost si sám určit čas jejich vysílání. Tuto definici naplňuje kromě tradiční televize a rozhlasu např. i tzv. webcasting nebo video near on demand. Naopak u služeb, kde divák může sledovat konkrétní pořad v době, kterou si sám zvolí, není definice vysílání ve smyslu výše uvedeného zákona naplněna. Příkladem může být video-on-demand, některé zpravodajské servery na Internetu apod.

V případě počítačů nebo i např. mobilních telefonů tedy v současné době platí, že jestliže přístroj umožňuje individuálně volitelný příjem rozhlasového nebo televizního vysílání (např. příjem vysílání prostřednictvím tuneru nebo speciálního softwaru), tak jak bylo uvedeno výše, je třeba na něj pohlížet jako na zařízení, které je předmětem povinnosti platit rozhlasové anebo televizní poplatky.
Viz též článek

 
Hodnocení článku
Hodnocení: 0
Hlasů: 0

Ohodnoťte tento článek:

Excelentní
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný


Možnosti

 Vytisknout článek  Vytisknout článek

 Poslat známým  Poslat známým

"Login" | | 3 komentáře | Prohledat diskuzi
Úroveň
Za obsah komentáře odpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrujte se

Re: Počítač může být rozhlasovým a televizním přijímačem (Skóre: 0)
Autor: DXer v Středa 19.10.2005 v 13:41
Tedy pro srandu králikovi by mne zajímalo, zda musí někdo platit poplatek nemá-li sice televizor, ale má li video nebo DVD nahrávač.
Čili má-li někdo video a monitor ale nikoli televizor...
Pokud vím, monitor je monitor a nikoli TV přijímač, a video je video a nikoli televizor.
Z logiky vyplývá, že by sice teoreticky někdo mohl sledovat TV přes video a monitor, ale nemaje antén a kabelovky, asi to bude těžko dělat, že.

Nebo tedy musí vlastnit pouze VHS či DVD přehrávač a monitor??

No a ještě jedna věc: ty poplatky začnou v inkasu naskakovat samy od sebe a nebo se člověk musí přihlásit? Jde totiž o opačný problém: čili o to, bude-li nutné někde dokladovat, že spadám do kategorie která nic neplatí a handrkovat se s poštou či podobně případně vymáhat vrácení poplatků odemne neoprávněně vybraných.
Re: Počítač může být rozhlasovým a televizním přijímačem (Skóre: 0)
Autor: DXer v Čtvrtek 01.06.2006 v 09:04
Ministr kultury před X měsíci vykřikoval, že je ministrem 10 milionů občanů! Není!!! Přijímáme u nás Novu a "trochu" ČT1. Platit musíme stejně jako tam, kde mají plnou programovou nabídku! Ministr Jandák se o tom odmítá bavit!!! Je to pošlapání základních pravidel tržní ekonomiky!!! Poruše ní Ústavy a Listini základních práv a svobod! Bohužel na tomto zákonu se shodli nejen "vládní" strany, ale měl podporu napříč politickým spektrem! Proš asi???
Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (CSDXC)
Information published on these pages may not be reproduced unless the source (CSDXC) is mentioned.

Powered by PhpNuke Powered by Apache Powered by MySQL Powered by PHP Powered by PhpBB Really Simple Syndication

Generování stránky: 0.227 Vteřin