Czechoslovak DX club
Československý DX klub - Czechoslovak DX Club
Horní 9, CZ-768 21, Kvasice, Czech Republic
Home Page of Czechoslovak DX Club mail@dx.cz
Menu
Czech English

· Hlavní strana
· O CSDXC
· Přihláška
· Co je DXing
· Klubový časopis
· Kontakty
· Klubové akce
· Klubová edice
· Diplomy
· Technika
· Předpověď šíření
· Výluky vysílačů
· Encyklopedie
· Ke stažení
· Odkazy na WWW

· Diskuzní fóra
· Emailová konference
· DX cluster
· Inzerce

· Témata
· Archív článků
· Top 10
· Statistika
Hledání

Doporučujeme
  
Modulátor pro VKV FM rozhlasové pásmo
Autor: Petr Hora, OK1FIP. Zveřejněno: Úterý 29.03.2005 v 22:40
Téma: Technika

ikona.jpg, 3 kB Informace o FM modulátoru firmy iRiver AFT-100 a test modulátoru JPP-99T.
Tento článek vyšel v časopise Radio Revue 3/2005.Modulátor iRiver AFT-100

V RR2 jsem psal o MP3 přehrávačích. Při prohlížení Internetových stránek firmy iRiver mě zaujal jejich modulátor typ AFT-100, což je malý vysílač na rozhlasové VKV FM pásmo. Jedná se o stereofonní vysílač s malým výkonem, který je určený pro použití v automobilu, na zadní straně má autokonektor pro napájení 12 V, dále má kablík zakončený stereofonním konektorem jack 3,5 mm pro připojení k linkovému nebo sluchátkovému audio přehrávači, jako např. k minidisku, MP3 přehrávači, CD discmanu a pod. Malý vysílač je přeladitelný od 88.1 do 107.9 MHz a má PLL syntézu. Dnes už má drtivá většina aut vestavěné autorádio, které ale nemá vždy linkový vstup a tak tento vysílač umožňuje reprodukci např. z přenosného MP3 přehrávače přes zesilovač autorádia a reproduktory. Výrobce neudává bližší technické parametry jako výkon nebo spotřebu, ale dosah uvádějí jednotky metrů, takže výkon vysílače bude minimální. Cena modulátoru AFT-100 se pohybuje mezi 35 - 50 USD.

Kromě tohoto modulátoru se nabízí v USA několik dalších typů modulátorů od jiných výrobců, ale ne všechny jsou přeladitelné přes celé pásmo, většina z nich má dva nebo několik přepínatelných vysílacích kmitočtů.


Modulátor iRiver AFT-100

Žádný z těchto modulátorů se ale k nám do Evropy nedováží, protože v Evropě a ani u nás v ČR není povolené jakékoli vysílání bez licence na rozhlasovém pásmu a to ani s minimálními výkony, na to nevydal ČTÚ žádnou generální licenci. Podle aktuálních informací by se měl tento stav tady v Evropě časem změnit, připravuje se nová legislativa, ve které bude vysílání v rozhlasovém VKV pásmu s malými výkony povoleno podobně, jako je tomu v USA. Pro autorádia s kazetovým přehrávačem splní podobný účel audiokazeta s externím vstupem – kablíkem zakončeným jackem 3,5 mm, která se u nás prodává, ale ne všechna autorádia ji přijmou. U moderních autorádií kazetová část pozná, že se nejedná o kazetu s páskem a po pár sekundách zruší funkci přehrávání.

Modulátory na rozhlasové pásmo se tady běžně neprodávají, přesto se podařilo na našem trhu objevit jeden typ VKV modulátoru. Nabízí ho firma Auto Profi Liberec za 1161 Kč i s DPH. Tento modulátor se mi dostal do ruky a tak jsem ho mohl otestovat.

Modulátor JPP-99T

Jedná se o malý stereofonní modulátor, který je určený do auta a zapojuje se mezi autoanténu a autorádio. Je to malá plechová krabička o rozměrech 84 x 52 x 25 mm, ze které vedou dva slabé koaxy délky 15 cm zakončené konektory, které se používají u autoantén, jeden je zásuvka a druhý zástrčka. Na boku jsou audiovstupy - cinch konektor pro pravý a levý kanál a napájecí konektor 12 - 14 V. V příslušenství najdeme propojovací stereo audiokabel cinch-cinch a kablík s páčkovým vypínačem uprostřed a s napájecím konektorem na jedné straně a s volnými konci na druhé straně k zapojení do palubní sítě automobilu.


Modulátor JPP-99T

Modulátor je řízený PLL syntézou s přepínatelnými vysílacími kmitočty 88.7 a 89.1 MHz. Jiný kmitočet navolit bohužel nelze a jednoduchá změna kmitočtu úpravou zapojení není možná. Konstrukcí se jedná o jednouché zapojení v kombinaci SMD a klasických součástek. Základem je integrovaný obvod PLL, který má úmyslně seškrábané typové označení, jeho typ neznám a je u něho krystal 18,2836 MHz. Druhý IO je známý stereokodér BA1404 a je u něho malý krystal 38 kHz. Dále tam jsou 3 SMD tranzistory a 3 cívky a několik dalších pasivních součástek. Vysílač pracuje v rozsahu od 7 do 15 V (vyšší napětí jsem nezkoušel) a má odběr 20 mA při 12 V. Výrobce neudává vysílaný výkon, proto jsme ho změřili a na výstupním konektoru do autorádia je napětí 35 mV, což odpovídá výkonu 0,0245 mW tedy 24.5 W. Při zapojení modulátoru přímo do anténního vstupu cejchovaného přijímače bude síla signálu S9 + 57 dB. Modulátor má tedy velmi malý výkon, to tak musí být, neboť se zapojuje mezi autoanténu a autorádio a je průchozí pro signály z antény a kdyby měl příliš silný signál, zahltil by autorádio tak, že by na něm již nebyly jiné stanice slyšet. Zkoušel jsme dosah vysílače, po připojení teleskopické antény byl dosah max. desítky metrů i díky tomu, že oba dva možné vysílací kmitočty mám zarušené vysílači ČRo. Signál produkuje modulátor kvalitní, nosná nešumí ani nebručí a modulace je kvalitní, na první poslech srovnatelná s pozemními vysílači. Při poslechu jsem zjistil, že modulace obsahuje v porovnání s pozemními vysílači méně hloubek, v zapojení ale není na vstupu modulátoru žádný malý vazební kondenzátor, který by bylo možné zvětšit a tím zvýšit hloubky. Myslím, že hloubky ubírá rychlý fázový závěs PLL, který se snaží vyrovnávat změny frekvence. Modulátor je velmi dobře stíněný, do okolí téměř nic nevyzařuje, při odpojení od antén je signál sice možné zachytit na blízkém přijímači s teleskopickou anténou, ale signál je nestabilní a závisí na poloze modulátoru vůči přijímači.


Modulátor JPP-99T - pohled ze spodní stranyModulátor JPP-99T - pohled z horní strany

Kdo by si chtěl nějaký modulátor sám postavit, v posledních číslech Amatérského rádia vyšlo několik návodů na jednoduché VKV vysílače s jedním nebo dvěma tranzistory, stavební návody na stereofonní vysílače i s fázovým závěsem najdou zájemci na www.pira.cz, ovšem provoz podobných zařízení je na vlastní riziko každého.


 
Hodnocení článku
Hodnocení: 5
Hlasů: 6


Ohodnoťte tento článek:

Excelentní
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný


Možnosti

 Vytisknout článek  Vytisknout článek

 Poslat známým  Poslat známým

Přidružené téma

FM - TV

"Login" | | 4 komentáře | Prohledat diskuzi
Úroveň
Za obsah komentáře odpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrujte se

Re: Modulátor pro VKV FM rozhlasové pásmo (Skóre: 0)
Autor: DXer v Čtvrtek 16.03.2006 v 21:27
Asi pred dvoma rokmi som riesil podobny problem: ako pripojit iRiver k zabudovanemu autoradiu. Obrazok sa da vidiet tu: http://www.privateweb.sk/iriver/img1.jpg

Do standardnej HAMA kazety som zabudoval snimace z pocitacovej mysi. Jednym snimam ci je hlava pritlacena, druhym smer otacania kotucikov. Udaje vyhodnocuje jednoduchy pocitac s Atmelom 1200 a podla nich riadi standarny iRiver player (moj iRiver bol vybaveny dialkovym ovladanim na kably). Audio signal je prenasany prostrednictvom zabudovanej magnetickej hlavy. Cele zariadenie je ukryte pod palubnou doskou a CD/MP3 prehravac v sufliku.

Vyhoda je v tom, ze ked si chcem pustit CD, nemusim nahanat ovladanie na CD/MP3 prehravaci, ale ovladam ho priamo z autoradia. CD/MP3 prehravac vytahujem zo suflika iba ked menim CD.

Ovladanie:
Na autoradiu si prepnem prehravanie kaziet - Atmel vyhodnoti pritlacenie snimacej hlavy, zapne CD/MP3 player a posle mu PLAY.

Ked chcem pretocit skladbu, pustim pretacanie vpred alebo vzad - Atmel vyhodnoti smer otacania kotucikov a posle CD/MP3 playeru NEXT TRACK alebo PREVIOUS TRACK kazde dve sekundy.

Ked prepnem na radio, alebo vypmem zapalovanie Atmel zaparkuje CD/MP3 player a potom sa odpoji od napajania.

Ovladanie je velmi pohodlnne.

CAF
Re: Modulátor pro VKV FM rozhlasové pásmo (Skóre: 1)
Autor: Petr_Hora v Čtvrtek 03.03.2016 v 15:14
(O uživateli | Poslat zprávu)
Byl jsem dotázán, tak odpovídám i sem.
U nás je povolené (od poloviny roku 2006) vysílání na VKV FM bez licence ale jen velmi malým výkonem do 50 nW. Dosah je jen několik metrů, já mám vysílač: Belkin Tunecast 2 a ten se smí používat (vysílat s ním na VKV FM) bez licence. Nabízejí se i jiné vysílače (transmitery) a ty to také splňují (mají výkon do 50 nW).
Povoluje to všeobecné oprávnění: VO-R/10/05.2006-22 které vydal Český telekomunikační úřad.
Podobné povolení mají i na Slovensku.
Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (CSDXC)
Information published on these pages may not be reproduced unless the source (CSDXC) is mentioned.

Powered by PhpNuke Powered by Apache Powered by MySQL Powered by PHP Powered by PhpBB Really Simple Syndication

Generování stránky: 0.223 Vteřin