Czechoslovak DX club
Československý DX klub - Czechoslovak DX Club
Horní 9, CZ-768 21, Kvasice, Czech Republic
Home Page of Czechoslovak DX Club mail@dx.cz
Menu
Czech English

· Hlavní strana
· O CSDXC
· Přihláška
· Co je DXing
· Klubový časopis
· Kontakty
· Klubové akce
· Klubová edice
· Diplomy
· Technika
· Předpověď šíření
· Výluky vysílačů
· Encyklopedie
· Ke stažení
· Odkazy na WWW

· Diskuzní fóra
· Emailová konference
· DX cluster
· Inzerce

· Témata
· Archív článků
· Top 10
· Statistika
Hledání

Doporučujeme
  
Test Sangean SG-622 a PT-633
Autor: Petr Hora, OK1FIP. Zveřejněno: Čtvrtek 10.02.2005 v 17:31
Téma: Technika
Test dvou analogových world receiverů Sangean SG-622 a PT-633
Tento článek vyšel v časopise Radio Revue 1/2005 a volně navazuje na kladně hodnocený test přijímače Sangean SG-721L z léta 2004.
Loni v létě se i na našem trhu objevil nový analogový přijímač Sangean SG-721L určený pro evropský trh. Psal jsem o něm recenzi v letním magazínu RR. Tento přijímač měl dobré parametry a velmi nízkou spotřebu jako známá "malá" Olympie SG-796L. Do ČR bylo dovezeno prvních několik kusů, ale záhy se tento typ přestal vyrábět a zmizel bohužel z nabídky fy Sangean.

V nabídce ale najdeme již delší dobu dva podobné analogové přijímače SG-622 a PT-633 s podobnými rozsahy a rozprostřenými rozhlasovými KV pásmy. Právě byly dovezeny první kusy do ČR a tak jsem využil nabídky firmy DD Amtek k zapůjčení a otestování. Oba nové přijímače jsem porovnával s nedávno testovaným SG-721L a starou "malou Olympií" SG-796L. Jsou to přijímače stejné třídy, ale rozdílů mezi nimi několik najdeme.

Sangean SG-622

Analogový přijímač třídy "world receiver" s rozsahy SV, VKV a 10 rozprostřenými pásmy KV. Proti SG-721L je velikostí o 2 cm širší a 1 cm vyšší, nemá rozsah DV, ale má navíc rozhlasové KV pásmo 15 m. Nenapájí se dvěma, ale třemi tužkovými bateriemi (AA).Popis
Na levém boku je konektor pro sluchátka jack 3,5 mm. Zapojení konektoru umožňuje použití stereo i mono sluchátek (ta stereofonní budou hrát samozřejmě jen mono, ale budou hrát obě mušle). Pod ním je běžná napájecí zásuvka pro adaptér 4,5 V ss, který není v příslušenství.

Na horní stěně je vlevo posuvný přepínač pro zapínání přijímače a vpravo je větší posuvný přepínač všech 12 vlnových rozsahů KV 1-10, SV a VKV. Přepínač pásem tedy slouží pro všechna pásma, přepínač pro volbu KV pásem tedy není zvlášť.

V zadní části horní stěny je teleskopická anténa pro rozsahy KV a VKV, která se dá naklápět - otočný kloub nemá.

Na pravém boku je velký vroubkovaný knoflík ladění a pod ním menší knoflík regulátoru hlasitosti.

Obvyklá červená LED dioda indikující správné vyladění je v pravém horním rohu stupnice na předním panelu.

Příjmové vlastnosti
Přijímač má vynikající citlivost na VKV. I na zcela zatažený teleskop hrají bez šumu i slabší vysílače, jako např. pro mne 130 km vzdálený vysílač Sniezne Kotly programu PR3 na 94.0 MHz. Nevýhodou je, že při vytažení teleskopu se přijímač na VKV již zahlcuje, ale za to může jen 300 m vzdálený vykrývač na 100.5 MHz, který mám v místní síle. Podobně ve velkých městech, kde je několik vysílačů, bude určitě lepší poslouchat na zatažený teleskop. Selektivita SG-622 na VKV je horší, než má SG-721L, ale MF filtry jistě půjdou vyměnit za užší.

Na SV je selektivita proti SG-721L také horší, příjem MDR Info na 1044 kHz byl rušen silným Country Radiem na 1062 kHz, přesto je selektivita o něco lepší než u starého přijímače SG-796L. Citlivost na SV je dobrá. Nepříjemné je ale pronikání silných rozhlasových stanic z KV do rozsahu SV, které se objeví nejen při vysunutém teleskopu, ale i při zcela zasunutém teleskopu je pár nejsilnějších stanic z KV na rozsahu SV stále slyšet. SG-721L tím netrpí, u něho do rozsahu SV nepronikají žádné signály z KV ani při vysunutém teleskopu. Na rozsazích KV jsou příjmové vlastnosti SG-622 obdobné jako má SG-721L.

Porovnání reprodukce
Reprodukci má SG-622 výrazně lepší, větší reproduktor lépe reprodukuje hloubky a celkově se mnohem příjemněji poslouchá a přijímač má i podstatně větší NF výkon. SG-721L má NF výkon malý, při zesilování začíná brzy zkreslovat, ale SG-622 nezkresluje, a tak je vhodný i do hlučnějšího prostředí. Mnohem lepší reprodukci ocenil již po prvním zapnutí přijímače i další kolega - majitel SG-721L. Rozdíl v reprodukci je skutečně veliký ve prospěch SG-622. Přes sluchátka hrají oba přijímače obdobně, oba mají mírně zdůrazněné basy i výšky.

SG-622 má v klidu o 3 mA vyšší spotřebu než mají úsporná SG-721L a stará SG-796L. Na SV a KV jsem naměřil bez signálu odběr 9,2 mA a na VKV 12,5 mA, LED dioda přidá při naladění silné stanice cca 2 mA. Proudová spotřeba je tedy jen nepatrně vyšší, baterie vydrží i v tomto přijímači dlouho, ale náklady na provoz budou vyšší, neboť se nenapájí dvěma, ale třemi tužkovými bateriemi. Vyšší napájecí napětí umožňuje dosáhnout vyššího NF výkonu a lepšího přednesu, NF výkon SG-721L byl nízký.

Sangean SG-622 najde využití jako cestovní přijímač zvláště do míst, kde není elektřina. Velké výdrže baterií využijeme i doma, vždy se můžeme spolehnout, že přijímač bude po zapnutí hrát a nebudou v něm vybité baterie. Na rozdíl od mnohých digitálních má ve vypnutém stavu nulovou spotřebu. Přijímač se vyrábí ve stříbrném a černém provedení, testovaný kus byl stříbrný.

Technické parametry

Rozsahy:
VKV: 87.5 - 108 MHz
SV: 530 - 1710 kHz
KV (rozprostřená pásma)
SW1: 60 m (4.75 - 5.06 MHz)
SW2: 49 m (5.90 - 6.20 MHz)
SW3: 41 m (7.10 - 7.35 MHz)
SW4: 31 m (9.40 - 9.90 MHz)
SW5: 25 m (11.60 - 12.10 MHz)
SW6: 21 m (13.57 - 13.87 MHz)
SW7: 19 m (15.10 - 15.80 MHz)
SW8: 16 m (17.48 - 17.90 MHz)
SW9: 15 m (18.90 - 19.02 MHz)
SW10: 13 m (21.45 - 21.85 MHz)

Napájení: 3 tužkové AA (UM-3) nebo zdroj 4.5 V

Osazení: 1 IO, 4 tranzistory, 1 FET, 3 diody
NF výkon: 150 mW/8 Ohm pro vestavěný reproduktor
10 mW pro sluchátka (každý kanál)
Rozměry: 164 × 90 × 33 mm
Hmotnost: 277 g

K tomuto přijímači se nedodává žádné příslušenství, tedy ani žádné ochranné pouzdro či sluchátka "špunty".

Zaváděcí cena SG-622 je 1290 Kč i s DPH.

+++++++++++++++

Sangean PT-633

PT-633 je analogový přijímač na cesty s digitálními hodinami a budíkem. Tento "world receiver" má rozsahy SV, VKV a 7 rozprostřených pásem KV. Je menší než SG-622, má podobné rozměry jako SG-721L, ale proti tomuto přijímači má dvojnásobnou hmotnost. Napájí se také 3 tužkovými bateriemi. Rozsah DV také nemá a proti SG-622 nemá KV rozhlasová pásma 60, 15 a 13 metrů. Na VKV rozsahu ale umožňuje navíc stereo poslech přes sluchátka, všechny tři ostatní porovnávané přijímače hrají i přes sluchátka jen mono.Popis
Na levém boku je vroubkované kolečko regulátoru hlasitosti a pod ním posuvný přepínač mono/stereo, který se uplatní jen při poslechu VKV stanic na sluchátka. Pod ním je konektor pro sluchátka jack 3,5 mm a napájecí zásuvka pro adaptér 4,5 V ss (průměr konektoru 3,8 mm - ostatní přijímače Sangean mají větší průměr napájecího konektoru).

Na horní stěně je vlevo tlačítko pro zapínání přijímače a vpravo posuvný přepínač, společný pro všech 9 rozsahů: VKV, SV a KV 1-7. V zadní části horní stěny je teleskopická anténa pro rozsahy KV a VKV, která se dá naklápět i natáčet, protože má ve spodní části kloub.

Na pravém boku nahoře najdeme velký vroubkovaný knoflík ladění a pod ním posuvný přepínač "LOCK", který slouží k zamknutí tlačítek během přepravy.

Na zadní stěně je výklopná podpěrka pro provoz přijímače v šikmé poloze, tu ostatní porovnávané přijímače nemají.

Na přední stěně vlevo dole je LCD displej. Zobrazuje hodiny, čas v pásmu, ve kterém se nacházíme (dá se pohodlně nastavit), dále odchylku od časového pásma UTC, stav baterií, sleep timer a čas buzení. Kmitočet nezobrazuje, ten se odečítá na analogové stupnici. V levé dolní části stupnice je indikátor vyladění - LED dioda. Vpravo pod stupnicí jsou vyklápěcí dvířka, na kterých jsou graficky označena jednotlivá časová pásma. Pod dvířky je většina méně používaných tlačítek na nastavování hodin a dalších funkcí spojených s hodinami a budíkem.

Tento přijímač je určený pro ty, kteří často cestují. Nastavování hodin je jednoduché a rychlé, stejně jako změna časového pásma či zapnutí letního času, které indikuje symbol slunce na displeji. Pod grafickým symbolem postele se skrývá časovač (Sleep Timer) pro automatické vypnutí přijímače za 15, 30, 45 nebo 60 minut podle nastavení. Přijímač má budík, v nastavený čas se zapne buď rádio nebo elektronické pípání, které není výrazné, ale po chvíli se zrychluje. Hodiny se napájejí ze stejného zdroje 3 tužkových baterií jako přijímač, nemají tedy zvláštní baterii, jako jiné podobné přijímače. LCD stupnice s hodinami má i možnost osvětlení zelenou LED diodou, stačí stisknout tlačítko Light.

Příjmové vlastnosti
PT-633 má na VKV podobnou selektivitu jako SG-622, ale citlivost má výrazně nižší, nevím, zda to nebyla jen vlastnost testovaného kusu, druhý přijímač na porovnání jsem neměl. Na druhou stranu přijímač netrpěl zahlcováním od místního vysílače. Na SV a KV mě zaujala jeho selektivita, ta byla výrazně nejlepší ze všech porovnávaných přijímačů. PT-633 zvládl příjem MDR Info na 1044 kHz čistě a bez rušení silným Country Radiem na 1062 kHz. Citlivost na SV je velmi dobrá a KV do tohoto rozsahu nepronikají ani při vysunutém teleskopu. Na rozsazích KV jsou příjmové vlastnosti podobné jako má SG-622 a SG-721L.

Jiné vlastnosti
PT-633 má menší reproduktor a proto má poněkud "uškrcenou" reprodukci bez výšek a hloubek. Tento přijímač se jako jediný z porovnávaných zapíná a vypíná tlačítkem, nikoli posuvným přepínačem. Toto tlačítko má lehký chod a proto bude vhodné před přepravou zablokovat funkce tlačítek přepínačem LOCK. Přijímač začne hrát zpožděně - asi 0,5 sekundy po stisku tlačítka ON/OFF. Toto zpoždění může zpočátku působit dojmem, že je nutné tlačítko podržet déle, ale je to jen otázka zvyku. Tlačítko stačí stisknout jen krátce, reaguje spolehlivě.

Sangean PT-633 má na všech rozsazích dvojnásobnou spotřebu, než ostatní porovnávané přijímače. Při nulové hlasitosti jsem naměřil na SV a KV odběr 19 mA a na VKV 27 mA. LED dioda pro vyladění přidá další 3 mA.

Technické parametry

Rozsahy:
VKV: 87.5 - 108 MHz
SV: 530 - 1710 kHz
KV (rozprostřená pásma)
SW1: 49 m (5.90 - 6.20 MHz)
SW2: 41 m (7.10 - 7.35 MHz)
SW3: 31 m (9.40 - 9.90 MHz)
SW4: 25 m (11.60 - 12.10 MHz)
SW5: 21 m (13.57 - 13.87 MHz)
SW6: 19 m (15.10 - 15.80 MHz)
SW7: 16 m (17.48 - 17.90 MHz)

Napájení: 3 tužkové AA (UM-3) nebo zdroj 4.5 V
Osazení: 4 IO, 16 tranzistorů, 1 FET, 7 diod, 2 LED diody
Rozměry: 145 × 86 × 31.5 mm
Hmotnost: 450 g
V příslušenství k přijímači PT-633 se standardně dodává pěkné pouzdro na přepravu se zavíráním na suchý zip, které má uvnitř na straně malou kapsičku a v ní jsou stereofonní sluchátka typu "špunty" s konektorem jack 3.5 mm.

Zaváděcí cena PT-633 je 1790 Kč i s DPH.

Oba testované přijímače se napájejí 3 tužkovými bateriemi 1,5 V. Napájet přijímač akumulátory NiCd nebo NiMH asi nemá smysl, vzhledem k jejich nízké spotřebě. Napájecí zdroj se k nim nedodává, ale je možné použít libovolný stabilizovaný zdroj 4,5 V s mínus pólem uprostřed, jak je u tohoto výrobce zvykem.

Na závěr děkuji firmě DD Amtek, U Výstaviště 3, 170 00 Praha 7, tel: 220 878 756, www.ddamtek.cz, za zapůjčení obou přijímačů k testu.


 
Hodnocení článku
Hodnocení: 4.5
Hlasů: 6


Ohodnoťte tento článek:

Excelentní
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný


Možnosti

 Vytisknout článek  Vytisknout článek

 Poslat známým  Poslat známým

"Login" | | 9 komentáře | Prohledat diskuzi
Úroveň
Za obsah komentáře odpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrujte se

Re: Test Sangean SG-622 a PT-633 (Skóre: 0)
Autor: DXer v Neděle 13.02.2005 v 14:49
Problémy se selektivitou ať už na SV či na FM mohou být dány použitými filtry, výrobci se s tím u těchto věcí "nepárají" a použijí, co mají a to i v různých seriích shodného výrobku. Na FM se to řešit dá výměnou za užší filtr ale zatím se mi nepodařilo zjistit, kdo by tak dodal "užší filtr" na 455kHz v přijatelné ceně. Rozdíly v citlivosti bývají i dány pečlivostí při sladění MF a vstupních obvodů. Často mi to připadá, jako laděno "kalibrovaným šroubovákem" či "od ucha", ovšem "ucha hluchého". Doladěním se často dopracujete k lepším parametrům, než to mělo při koupi a to se logicky netýká jen těchto přijímačů!!!
Pokud jde o "audiokvalitu", je nejlíp používat slušná sluchátka (což logicky nejsou ty za 50czk z burzy...) , neb použité repro bývají často hrůzné kvality a při poslechu na solidní "uši" se nestačíte divit rozdílu!!!
(osobně za "solidní uši" nepovažuji "špunty do ucha"!) Jara "Krysa"

Re: Test Sangean SG-622 a PT-633 (Skóre: 0)
Autor: DXer v Pátek 15.07.2005 v 08:28
Zaujimavý prijímač podobnej triedy je Panasonic RF-B11 9*KV, DV, SV, VKV
google: http://www.panasonic.be/servlet/PB/menu/1110526_l3/
ma niekto s nim skusenosti ?

Peter S.
Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (CSDXC)
Information published on these pages may not be reproduced unless the source (CSDXC) is mentioned.

Powered by PhpNuke Powered by Apache Powered by MySQL Powered by PHP Powered by PhpBB Really Simple Syndication

Generování stránky: 0.231 Vteřin