Czechoslovak DX club
Československý DX klub - Czechoslovak DX Club
Horní 9, CZ-768 21, Kvasice, Czech Republic
Home Page of Czechoslovak DX Club mail@dx.cz
Menu
Czech English

· Hlavní strana
· O CSDXC
· Přihláška
· Co je DXing
· Klubový časopis
· Kontakty
· Klubové akce
· Klubová edice
· Diplomy
· Technika
· Předpověď šíření
· Výluky vysílačů
· Encyklopedie
· Ke stažení
· Odkazy na WWW

· Diskuzní fóra
· Emailová konference
· DX cluster
· Inzerce

· Témata
· Archív článků
· Top 10
· Statistika
Hledání

Doporučujeme
  
Velikonoční dárek pro členy klubu – DX cluster
Autor: Jiří Pažout. Zveřejněno: Neděle 24.04.2011 v 10:54
Téma: Jak se dělá DXing

Charakteristika systému

Sedíte právě u rádia a máte u něj puštěný PC s internetem? Chcete se pochlubit s tím co právě posloucháte, a nebo naopak čekáte na nějaký zajímavý tip? Online aplikace DX cluster je určen právě pro vkládání a vyhledávání aktuálně poslouchaných stanic členy CSDXC.


Smyslem je, aby právě přihlášení viděli, co poslouchá v danou chvíli kolega a mohli si stanici také naladit. Pokud mají třeba pochybnosti o identifikaci, a nebo chtějí kolegu pochválit, je možno kolegův záznam okomentovat. O aktuálním dění na pásmu se mohou informovat v mini DX chatu. Pro snadnější práci se záznamy jsou připraveny funkce filtrování a řazení. Vložená data je možno smazat, ale i zpětně editovat a vložit záznam mp3. Registrovaní mají k dispozici všechny zmíněné funkce, zatímco host vidí pouze posledních 20 vložených záznamů. Tato diferenciace by měla motivovat nečleny CSDXC pro přihlášení se do klubu. Nečlen klubu nemůže získat registraci.

Již delší dobu byla mezi aktivními DX lovci sháňka po jednoduchém a funkčním DX clusteru našeho klubu. Před časem proběhla na toto téma diskuze, ze které vzešly nějaké náměty a byla předložena i celoevropská alternativa v podobě mwlistu. Německý systém se však ukazuje jako příliš robustní a jeho používání je poměrně zdlouhavé. Snahou tedy bylo vytvořit něco podobného avšak pouze pro členy CSDXC. Jelikož jsem již před pár lety podobný systém víceméně pro své účely skeneristické databáze vytvořil, rozhodl jsem se ho přepracovat pro naše účely. Tím se urychlil vývoj celého systém natolik, že mohl být funkční již za tři dny po letošním výročním setkání, kdy byla jeho potřeba znovu připomenuta. V první fázi jeho spuštění se ujal Přemek s Jirkou role testerů, vychytávačů much a zlepšovatelů. Potřebné změny jsou Jirkou do systému postupně implementovány. Nyní se otevírá možnost používat systém i Vámi. Co tedy klubový DX Custer nabízí a jak funguje?

Hned na úvodní stránce je možno se přihlásit jako registrovaný (vyžaduje uživatelské jméno a heslo) a nebo pouze jako host. Proto musíme rozlišovat funkcionalitu pro členy klubu a registrované do systému a pouhé hosty. Zatímco pro registrované jsou k dispozici všechny funkce, pro neregistrované je funkce velmi omezená. Po přihlášení se otevře stránka, kterou můžeme rozčlenit do třech bloků. V záhlaví je formulář pro vkládání úlovků, pod ním výpis vložených záznamů a ve spodní části stránky se nacházejí předdefinované filtry.

Vkládání úlovků

Frekvence – zapíšete frekvenci v kHz nebo MHz
kHz/MHz – vyberete zda je vložená frekvence zadána v kHz nebo MHz (výchozí je kHz)
MOD – vyberete modulaci (výchozí je AM)
ITU – z předdefinovaného seznamu vyberete ITU
Stanice – zadáte název přijímané stanice
TX – zadáte název vysílače, je-li znám.
Pozn. – zapíšete libovolně dlouhou poznámku (ve výpisu záznamů níže se zobrazuje jen prvních několik znaků, po najetí myší však vyskočí bublina s celým textem)
Kvalita – zadáte SIO kód
Soubor – pokud máte, můžete vložit soubor s nahrávkou mp3

Prohlížení záznamů

Tabulka se záznamy se nachází ihned pod formulářem vkládání dat. Vidíte v ní vše, co lze vložit ve formuláři vloženém výše. Navíc je vidět čas vložení záznamu a odkaz na případný mp3 soubor . Poslední tři sloupečky umožňují práci se záznamy. Odkaz E slouží pro editaci uživatelem již vložených záznamů, odkaz X souží pro smazání vloženého záznamu, odkaz cmnt slouží pro vložení a čtení komentářů k záznamu. Názvy sloupečků v záhlaví tabulky umožňují libovolné řazení záznamů (podle frekvence, stanice, uživatele atd…). Nejnovější záznamy se zobrazují v tabulce první, pokud nejsou starší jak 2 minuty jsou zvýrazněny červeně.

Předdefinované filtry

Pomocí těchto filtrů si můžete zobrazit záznamy pro vybranou zemi ITU, vysílač a nebo pouze záznamy od určitého uživatele.

Další funkce

Mini DX chat. Nachází se pod formulářem vkládání dat. Slouží pro aktuální diskuzi právě přihlášených účastníků. Zprávy a záznamy, které nejsou starší než 2 minuty se na obrazovce zobrazují červeně.


Adresa: dxcluster.nabruslich.cz (adresa je dočasná než dojde k migraci na klubový server)

Přihlášení: napsat e-mail s žádostí na dxcluster@dx.cz

Jiří Pažout


Doplněk předsedy CSDXC

Chci poděkovat Jirkovi za vytvoření a odladění DX clusteru. Po této klubové službě jsem volal několik let a na nedávném výročním setkání slovo dalo slovo, výzva byla v krátkém čase naplněna, což je i hezký příklad, jak se to má dělat. Věřím, že tato aktuální praktická pomůcka poslouží jako nekončící řetěz inspirace při našem denním vysedávání u rádia. Klubový DX cluster prozatím hostuje v soukromí, své místo na klubovém serveru dostane v souvislosti s jeho celkovou modernizací.

Václav Dosoudil

 
Hodnocení článku
Hodnocení: 4.07
Hlasů: 13


Ohodnoťte tento článek:

Excelentní
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný


Možnosti

 Vytisknout článek  Vytisknout článek

 Poslat známým  Poslat známým

"Login" | | 0 komentáře
Úroveň
Za obsah komentáře odpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrujte se

Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (CSDXC)
Information published on these pages may not be reproduced unless the source (CSDXC) is mentioned.

Powered by PhpNuke Powered by Apache Powered by MySQL Powered by PHP Powered by PhpBB Really Simple Syndication

Generování stránky: 0.207 Vteřin