Czechoslovak DX club
Československý DX klub - Czechoslovak DX Club
Horní 9, CZ-768 21, Kvasice, Czech Republic
Home Page of Czechoslovak DX Club mail@dx.cz
Menu
Czech English

· Hlavní strana
· O CSDXC
· Přihláška
· Co je DXing
· Klubový časopis
· Kontakty
· Klubové akce
· Klubová edice
· Diplomy
· Technika
· Předpověď šíření
· Výluky vysílačů
· Encyklopedie
· Ke stažení
· Odkazy na WWW

· Diskuzní fóra
· Emailová konference
· DX cluster
· Inzerce

· Témata
· Archív článků
· Top 10
· Statistika
Hledání

Doporučujeme
  
Zvuková pohlednice z Dalmácie
Autor: Václav Dosoudil. Zveřejněno: Neděle 19.09.2010 v 12:59
Téma: Jak se dělá DXing
Palmy šumí v přímořském větříku a příboj olizuje pláže, oči se nemohou nabažit červenavé oblohy v zapadajícím slunci. Našinec, vymočený ve slané vodě, však potřebuje ještě jednu dimenzi – rádio. Vyjet více než 600 km od domova a nevyzkoušet tam příjem, to je nemyslitelná představa. Věnoval jsem se stále živým středním vlnám. A bylo to poučné i zábavné.


Denní příjem je v té oblasti docela chudý, slyšíte italské stanice, ale všechny jsou Radio Uno. Kromě toho silná Albánie a něco málo z jižní Francie a z okolní Bosny, Makedonie nebo Srbska. Zato noc všechno vynahradí. Blízkost Afriky a Orientu se nezapře. Na mnoha frekvencích dominují severoafrické silné vysílače od večera do rána. Tak třeba Alger Chaine 1 na 531 kHz slyšíme i doma, ale tady spolehlivě vytlačuje vše ostatní.
S cestovním rádiem ICF7600GR a malou 25 cm rámovkou, která se vejde do ruksaku, jsem vybaven k průzkumu místní situace, ne k serióznímu DXingu. Sever tu jde dost obtížně a každého jistě zajímá, jak jsou slyšet stanice z domova. Tak ranní příjem Topolné 270 kHz v 07:15 h vypadal takto.

Večerní zprávy sítě ČRo6 na 954 kHz ve 22 h, zatímco vysílač Domamil 1332 kHz byl v této kvalitě.

Na 1368 kHz vysílá stanice Radio Challenger North Italia z Padovy. Její výkon je údajně jen 350 W. Signál na poměrně čistém kanálu, kde se objevovalo několik slabých stanic, v 0:15 h přicházel s hlubokými úniky. ID jsem neslyšel, ale vysílali DX pořad, domnívám se, že jsem slyšel právě tuto stanici.

Z blízkého Řecka dominoval vysílač na 729 kHz a přispíval k dobré pohodě, jakou jsem si vytvořil za teplé noci na balkóně penzionu, kde jsem seděl jen tak nalehko v trenýrkách, dýchal přímořský vzduch, popíjel bosenské kvalitetno bijelo suho vino z Mostarsko vinogorje a otáčel rámovkou, skákaje po středovlnných kanálech.

Občas jsem odskočil taky na dlouhé vlny, kde byl sice příjem lokálním rušením ztížen ještě více, ale snažil jsem se využít alespoň volné úseky. Zkoušel jsem samozřejmě NDB majáky a podařily se mi dva nové z Francie. Jedním z nich byl VZ-403 Vichy-Charmeil s novým ofsetem 400 Hz, slaboučký, ale pro dobré uši zřetelný.

Co bylo slyšet z Egypta? Třeba vysílač Batrah na 819 s únosným rušením Skopje. V 1:58 h se mi povedlo nahrát i arabské hlášení s ID „huna Kahira“.

RTT Tunis na 963 kHz ve 22:06 h (doma bych na této fq v tento čas moc neslyšel, spletry ze sousedního Dobrochova by vše vygumovaly).

Radio Jamahiriyah, Sirt z Lybie, 972 kHz arabsky ve 22:11 h, Voice of Africa z Tripoli na 1251 kHz ve 23:26 v neID africkém jazyku.

Z Íránu byla slyšet ve 22:44 h na 1188 kHz poměrně čistě stanice Radio Payam. Bohužel pěknou ID ve 22:54 se mi nahrát nepodařilo, takže jen ukázkově ke kvalitě poslechu.

Ze Španělska jsou slyšet na Jadranu téměř všechny stanice. I u nás bývá v poslední době dobře dosažitelná baskitská stanice Euskadi Irratia na více frekvencích. Moje ukázka je z 1197 kHz, kde je 5 kW vysílač Vitoria.

A ještě Radio Nacional, Arganda del Rey na 1359 kHz, náladová hudba po půlnočním hlášení mi dolévala inspiraci k dalšímu poslechu.

Zajímavé k poslechu bylo třeba silné slovinské vysílání Radio Tersta 981 kHz. Portugalské R.Sim 981 kHz bylo slyšet 444 a nejsilnější stanicí ze severu byla asi Big L 1395 kHz. Ale pokud vás opravdu zajímají podrobnosti, pak čtěte náš měsíčník RADIO REVUE, kde se dočtete o mém středovlnném slídění u moře více.

Ptáte se, zda na jiných vlnách jsem neposlouchal? Ale ano, ve dne na pláži jsem si krátil chvíle poslechem italských FMek.
To už je ale zase z jiného soudku. Ale chci znovu připomenout - na dovolenou k moři bez rádia? Nikdy!

Václav Dosoudil


 
Hodnocení článku
Hodnocení: 4.33
Hlasů: 3


Ohodnoťte tento článek:

Excelentní
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný


Možnosti

 Vytisknout článek  Vytisknout článek

 Poslat známým  Poslat známým

"Login" | | 0 komentáře
Úroveň
Za obsah komentáře odpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrujte se

Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (CSDXC)
Information published on these pages may not be reproduced unless the source (CSDXC) is mentioned.

Powered by PhpNuke Powered by Apache Powered by MySQL Powered by PHP Powered by PhpBB Really Simple Syndication

Generování stránky: 0.214 Vteřin