Czechoslovak DX club
Československý DX klub - Czechoslovak DX Club
Horní 9, CZ-768 21, Kvasice, Czech Republic
Home Page of Czechoslovak DX Club mail@dx.cz
Menu
Czech English

· Hlavní strana
· O CSDXC
· Přihláška
· Co je DXing
· Klubový časopis
· Kontakty
· Klubové akce
· Klubová edice
· Diplomy
· Technika
· Předpověď šíření
· Výluky vysílačů
· Encyklopedie
· Ke stažení
· Odkazy na WWW

· Diskuzní fóra
· Emailová konference
· DX cluster
· Inzerce

· Témata
· Archív článků
· Top 10
· Statistika
Hledání

Doporučujeme
  
Technika po úderu blesku
Autor: Pavel Pelikán. Zveřejněno: Pátek 17.09.2004 v 17:26
Téma: Technika
Firma, kde jsem zaměstnán vyrábí počítače pro průmyslové a různé speciální aplikace, např. pro armádu, mobilní použití apod. Mimo jiné jsou to řídící počítače armádního komunikačního systému TEMPO a TAKOM. Pro zjednodušení lze systém TEMPO považovat za stacionární bezdrátovou datovou síť, TAKOM je pak polní systém (jak zkratka prozrazuje jde o TAktické KOMunikace).
Zde je několik obrázků, systémů TEMPO:Zde jsou obrázky systémů TAKOM:Systémy jsou spolu kompatibilní. Bezdrátovou komunikaci zajišťují UKV stanice RACEK, které vyrábí Tesla RRS v Hloubětíně, v systému TAKOM pak navíc pracují VKV stanice série RF 13 a 100W krátkovlnná stanice R150T, tyto stanice vyrábí moravská firma Dicom.. Systém umožňuje přenášet data i hlas a komunikační protokoly vychází ze standardů ISDN.

VKV stanice a příslušenství série RF13:Nechci ale mluvit o systému samém, v nedávné době jsem se dostal příležitost seznámit se důsledky přímého úderu blesku do jednoho z uzlů do komunikačního systému. Celková škoda nebyla až tak veliká, protože návrh systému samozřejmě s tímto nebezpečím počítá. Přesto ale je možné jednoznačně prohlásit, že celkové elektronické zařízení asi ochránit nelze, resp. cena takové ochrany by bylo neúměrně vysoká. Paradoxem je, že největší škody nevznikly na vlastní vysílací a přijímací technologii, ale na jádru systému. Škodu tedy zapříčinili do systému zavlečené proudy, vzniklé v důsledku průtoku bleskového proudu, přesto, že celé zařízení je v kovových skříních a dokonale stíněné.

Následující obrázky ukazují, jak dopadl řídící počítač:Ten je spojen s ostatními částmi systému komunikační kartou pro synchronní sériovou komunikaci. To byla brána, která zvýšenou zátěž nevydržela. Zajímavé je, že vlastní elektrické poškození napěťovým a proudovým přetížením se v systému dál nešířilo. Na komunikační kartě ale bohužel vznikl oheň. A to byla příčina dalších škod.
Každá závada na zmíněných systémech podlého přísné analýze, a nevyhnul se jí ani tento destruovaný systém. Počítač byl rozebrán a očištěn od zplodin hoření. Zajímavé bylo zjištění, že všechny ostatní komponenty systému byly v pořádku. Zdroj (napájecí napětí je stejnosměrné 48V), procesor, paměti, disk, floppy mechanika. Dokonce řada modulů na procesorové desce (ta v systému nahrazuje základní desku známou ze stolních počítačů) po odstranění součástek poškozených ohněm se hlásila k životu.
Jak by systém a hlavně okolí dopadlo, kdyby skříně nebyly kovové a oheň se mohl šířit do okolí si ovšem nedokáži představit. Pracoviště je totiž bezobslužné a o jeho stavu dostává informaci jen monitorovací dispečink, který podobných uzlů má na starost mnoho desítek. Myslím, že obrázky jsou poučné a ať si každý zváží, kolik je ochoten investovat do bezpečnostních prvků jako je bleskosvod, přepěťové ochrany, bleskojistky na anténních svodech a jiných vedeních.

 
Hodnocení článku
Hodnocení: 4.54
Hlasů: 11


Ohodnoťte tento článek:

Excelentní
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný


Možnosti

 Vytisknout článek  Vytisknout článek

 Poslat známým  Poslat známým

Omlouváme se, ale komentáře nejsou pro tento článek dostupné.

Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (CSDXC)
Information published on these pages may not be reproduced unless the source (CSDXC) is mentioned.

Powered by PhpNuke Powered by Apache Powered by MySQL Powered by PHP Powered by PhpBB Really Simple Syndication

Generování stránky: 0.224 Vteřin