Czechoslovak DX club
Československý DX klub - Czechoslovak DX Club
Horní 9, CZ-768 21, Kvasice, Czech Republic
Home Page of Czechoslovak DX Club mail@dx.cz
Menu
Czech English

· Hlavní strana
· O CSDXC
· Přihláška
· Co je DXing
· Klubový časopis
· Kontakty
· Klubové akce
· Klubová edice
· Diplomy
· Technika
· Předpověď šíření
· Výluky vysílačů
· Encyklopedie
· Ke stažení
· Odkazy na WWW

· Diskuzní fóra
· Emailová konference
· DX cluster
· Inzerce

· Témata
· Archív článků
· Top 10
· Statistika
Hledání

Doporučujeme
  
Nedělní krátkovlnný zápisník
Autor: Václav Dosoudil. Zveřejněno: Neděle 01.11.2009 v 18:28
Téma: Jak se dělá DXing
Ať si říká kdo chce co chce, pro mne příhodné počasí nastalo až teď v říjnu. Venku je správný chlad a vlhko, tím pádem konečně všude klid, oknem občas pozoruji pomalý chod černých oblaků a jak vítr sfoukává kapky ze svodů. Nádhera, radiátor hřeje a u rádia se tak příjemně sedí. Shannon slibuje, že to vydrží. Je věčnou pravdou, že stačí chvíli točit ladicím knoflíkem a musíte na něco zajímavého narazit.

Zkušení skeneristé a CB specialisté by mohli vědět více o ruských FM stanicích v 27 MHz pásmu, které v neděli 25. října dopoledne přineslo Es šíření. Typicky úsečně krátké relace a věcný obsah pojmů a čísel nejčastěji secvičenou ženskou ruštinou prakticky vylučuje, že by šlo o typické CB povídání na pásmu. „Četvjortyj, berzjozka“, „sejčas na vasmoj bazi“, 26680, 26850, 27370, 27380,27420, 27520, 27800 atd. Něco dobře vojensky organizované, to tedy z východu nepřekvapí, ale třeba jsou to jen dobře secvičení prodavači pirožků. Któ, gdě, pačemu?

Vzdálenosti velké, khaki radiostanic plno, co s nimi? Podobně je to se svižně klíčovanou klasickou telegrafii, jako za starých časů, zkrátka CW ještě hned tak nevymizí. Čtyř a pětimístné číselné i písmenné kódy v cyrilce, učebnicově navazovaná spojení cvičná i ostrá. QW6P DE 7LCH QYT4 QOI K, jako za mlada, kdo by se nezaposlouchal. Po celých 24 hodin na všech pásmech drží kanály clustery a markery, notoricky vžité jednopísmenné majáky, jejichž monotónní hra může každou sekundou přejít v relaci. První z nich, pravidelně slýchaný U kolem 7 MHz pamatuji již od počátku let šedesátých. Letos už opět chodí Astrachan (A), základny se obnovují, mír je už zase za dveřmi. Zkuste na 10872,1, ale i 13528,1 a také 16332,1. Vladivostok (F) bývá na 13528,2 nebo 10872,2. V klasických námořních pásmech vytrvale udržují čilé volání třeba RIT 11155 Severomorsk, UDK2 8550 Murmansk, RIW 10872 Moskva, UFL 8423 Vladivostok, UGC 4212 Sankt Petersburg. Zajímavé souvislosti snadno vyhledáme na netu.

Google maps a Google Earth dokonale přiblíží lokality. V podvečer můžete vyzkoušet i středovlnnou telegrafii, je tu RPM Kaliningrad 582,3 kHz a chcete-li ještě níže, při troše štěstí něco pobřežního nebo na vodě natrefíte už od 410 kHz nahoru. A když už jsme na vodách, dopřejme si tu a tam i nějaké bóje. Třeba dnešní DN 28258 a když to opravdu chodí do Středozemí, hned zkoušejme další.

1300 hodin, ještě že náš Universal time není postižen zásahy letního šetřícího blouznění. Radio Cairo, Abu Zaabal 17870, SIO 555 mono. Arabic by radio. Kdo ještě nevnikl do tohoto jazyka budoucnosti, začni právě dnes. Vy, jenž dalekosáhlým během svým …. říkám si s básníkem. Miluji vás krátké vlny, však víte. Tak zase naslyšenou za týden.

Neděle, 25. října 2009

 
Hodnocení článku
Hodnocení: 4.85
Hlasů: 7


Ohodnoťte tento článek:

Excelentní
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný


Možnosti

 Vytisknout článek  Vytisknout článek

 Poslat známým  Poslat známým

Přidružené téma

Jak se dělá DXing

"Login" | | 0 komentáře
Úroveň
Za obsah komentáře odpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrujte se

Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (CSDXC)
Information published on these pages may not be reproduced unless the source (CSDXC) is mentioned.

Powered by PhpNuke Powered by Apache Powered by MySQL Powered by PHP Powered by PhpBB Really Simple Syndication

Generování stránky: 0.256 Vteřin