Czechoslovak DX club
Československý DX klub - Czechoslovak DX Club
Horní 9, CZ-768 21, Kvasice, Czech Republic
Home Page of Czechoslovak DX Club mail@dx.cz
Menu
Czech English

· Hlavní strana
· O CSDXC
· Přihláška
· Co je DXing
· Klubový časopis
· Kontakty
· Klubové akce
· Klubová edice
· Diplomy
· Technika
· Předpověď šíření
· Výluky vysílačů
· Encyklopedie
· Ke stažení
· Odkazy na WWW

· Diskuzní fóra
· Emailová konference
· DX cluster
· Inzerce

· Témata
· Archív článků
· Top 10
· Statistika
Hledání

Doporučujeme
  
Radioamatérské majáky
Autor: Václav Dosoudil. Zveřejněno: Sobota 24.10.2009 v 21:15
Téma: Jak se dělá DXing
Jsou nám blízké zejména pro trvalé vysílání a lze je pravidelně sledovat. Tím se vymykají z typického radioamatérského provozu a "spadají" tak do kompetence zájmů našeho spolku.

Nadcházející zimní období je dobrým příslibem pro sledování nízkých kmitočtů. Včera jsem se namátkově na některých zastavil a všiml jsem si, že OK0EV 1854 zachovává pravidelný denní rozvrh, takže v současné době je slyšet velmi dobře dlouho za úplné tmy. Zde by bylo zajímavé zjistit jeho dosah, třeba využitím dostupných zahraničních SDR přijímačů. Na 3579,8 mne zaujal maják s textem PIRATE BEACON ------. Podle seznamu G3USF by se mohlo jednat o SM2IUF, ale proč tento anonymní (provokační) text, nebo někdo fq zneužívá? Zkuste poslech večer, či ještě lépe ráno.
Na 5290 jsem večer zřetelně slyšel GB3RAL a GB3WES, ale ani stopy po GB3ORK. Nevysílá, nebo je jeho QTH pro šíření tolik odlišné? Marně dlouhé měsíce zkouším 7023, kde má být skupina jihoafrických majáků, zaknihovaných s občasným provozem. Byl někdo úspěšnější, nebo se jedná o mrtvý projekt. Kde jsou ty doby, co z RSA vysílaly především v 10 m pásmu spousty majáků, které zde byly denní příjmovou jistotou a to v exponovaných jarních a podzimních sezónách i v letech slunečního minima. Možná to souvisí s tím, že dobré časy jsou na jihu Afriky bohužel minulostí a jistě i amatéři spíš balí kufry, než provozují majáky. Back to the radio. V 7 MHz pásmu běžně slyším jen IZ3DVW, IK1HGI a I1YRB, marně pátrám po HK3QQ z Bogoty na 7050. Zajímavější je 10 MHz pásmo, kde je první hnízdo QRSS3 majáků. Toto zejména italské dílo zahrnuje plno majáků, vysílajících pomalou telegrafií, soustředěných kolem 10140 kHz. Kromě famózního průkopníka SK6RUD (normální CW), který je současně dobře slyšet i na 500 kHz, jsem zastihl IK3NWX, IZ0NHW, I1YRB a IK6BAK, ale je jich tam zajisté víc, jen trpělivě čekat s dobře vyčištěnýma ušima!
Samozřejmě je radno využít pro QRSS3 Spectran, Argo a pod, neposlouchat, ale číst s větší nadějí na úspěch, neboť se jedná o užívané výkony v řádu stovek mW. Nicméně dolování slaboučkého únikového signálu ušima je právě tím, co mne dokonale vzrušuje a uspokojuje. Takové vytahování HP1AVS Cerro Jefe 10123 z šumu jednoho letního rána patří k zážitkům, na něž se dlouho nezapomíná. Druhým hnízdem, které je ovšem letní záležitostí je blízké okolí 28321. Po loňských zkušenostech s Es sezónou jsem se letos věnoval této fq včas již od konce dubna a zatím jsem nalovil IZ8HUJ, IN3KLQ, I3GNQ, IW9BAJ, IW0HK, IZ8JFA z různých končin země včetně Sicílie plus spolupracující maják F1VJT z Provance. Samostatnou kapitolou tohoto majákového sportu pak jsou dlouhovlnná pásma 500 a 136 kHz, ale o tom zas někdy příště, abyste se měli na těchto stránkách na co těšit a proč je trvale sledovat.

Venca OK2PXJ

/Autor se neúspěšně léčí ze závislosti na vyhledávání majáků na všech vlnách od druhé poloviny 70.let a známý byl svou bezbřehou posedlostí v desetimetrovém oboru především v 80. letech. Pro zarputilé a bezohledné šíření této mánie je trvale nebezpečný svému okolí. /

 
Hodnocení článku
Hodnocení: 4.8
Hlasů: 5


Ohodnoťte tento článek:

Excelentní
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný


Možnosti

 Vytisknout článek  Vytisknout článek

 Poslat známým  Poslat známým

Přidružené téma

Jak se dělá DXing

"Login" | | 1 komentář | Prohledat diskuzi
Úroveň
Za obsah komentáře odpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrujte se

Re: Radioamatérské majáky (Skóre: 1)
Autor: pxj v Pondělí 26.10.2009 v 18:04
(O uživateli | Poslat zprávu)
Nikdo nekomentuje, OK, napíšu si sám. Sotva jsem si v sobotu postěžoval, že mi chybí jihoafrické majáky, hned v neděli před polednem se ozval Z21ANB Bullawayo, Zimbabwe. Takže je to tak, i v tomto dlouhém slunečním maximu chodí krátkovlnný strop přes rovník mnoho tisíců km. Tentokrát pomohla sporadická vrstva E, která přinesla signály nejprve z východu a pak z jihu Evropy a oba principy TE a Es propojily cestu signálu. Sporadika v říjnu také není až zas tak vzácná výjimka, stačí ladit po pásmech nějakých třicet, dvacet let, možná i méně. Novým majákem pro mne byl IZ8DXB 28242,2 z JN70LH, jinak jsem slyšel SV5TEN, SV3AQR, DK0TEN, EA3TEN, F5TMJ, F5ZUU, F5ZWE, IQ8CZ, IT9EJW, IW0HK, IT9DTV a z majákového hnízda QRSS3 kolem 28321 se ozvaly normálním tempem I3GNQ, IW0HK a F1VJT. Tak přeji všem dobrý lov! Venca
Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (CSDXC)
Information published on these pages may not be reproduced unless the source (CSDXC) is mentioned.

Powered by PhpNuke Powered by Apache Powered by MySQL Powered by PHP Powered by PhpBB Really Simple Syndication

Generování stránky: 0.217 Vteřin