Czechoslovak DX club
Československý DX klub - Czechoslovak DX Club
Horní 9, CZ-768 21, Kvasice, Czech Republic
Home Page of Czechoslovak DX Club mail@dx.cz
Menu
Czech English

· Hlavní strana
· O CSDXC
· Přihláška
· Co je DXing
· Klubový časopis
· Kontakty
· Klubové akce
· Klubová edice
· Diplomy
· Technika
· Předpověď šíření
· Výluky vysílačů
· Encyklopedie
· Ke stažení
· Odkazy na WWW

· Diskuzní fóra
· Emailová konference
· DX cluster
· Inzerce

· Témata
· Archív článků
· Top 10
· Statistika
Hledání

Doporučujeme
  
ŠARM-KV – zařízení, které možná neznáte
Autor: CSDXC. Zveřejněno: Čtvrtek 09.09.2004 v 11:08
Téma: Technika
Na letošním DX kempu v Děčínském Sněžníku, předtím i na klubovém setkání v Zásece, bylo možné vidět zajímavé zařízení, které patří našemu kolegovi Jirkovi Kaplanovi. Jde o rozdělovač anténního signálu ŠARM-KV. Zařízení patřilo k výbavě radiových ústředen, monitorovacích středisek apod., především v resortu ministerstva obrany.
ŠARM-KV je určen k zesílení anténního signálu a jeho následného rozdělení až na 10 podřízených přijímačů. Vestavěné je do plechové skříně stejného typu, do které se montoval vojenský přijímač Tesla R4.
Anténní vstup ŠARM-KV je nízkoohmový, stejně tak, jako i jeho výstupy. Ty se s přijímači propojují koaxiálními kabely. Na čelním panelu přístroje je mimo vstupního a výstupních konektorů ještě měřící přístroj a přepínač, sloužící ke kontrole elektronek. Dále už je instalován jen napájecí konektor , pojistky a vypínač. Najdeme zde, pro vojenská zařízení běžný, štítek s návodem k obsluze. Pro vlastní provoz se na přístroji, mimo zapnutí, již nic nenastavuje.
Podíváme-li se na blokové schéma, zjistíme, že celek obsahuje, mimo napájecí části, pět shodných zesilovacích stupňů. Každý ze stupňů je osazen dvěma dvojitými VF triodami E88CC. Zesilovací stupeň pracuje symetrickém zapojení, kde každá dvojitá trioda je zapojena do kaskody. Toto zapojení čtyř trio má dobré šumové a zesilovací vlastnostmi i slušnou odolností proti přebuzení. Nesymetrický signál z antény se na vstupy symetrických stupňů přivádí symetrizačními transformátory. Na výstupu zesilovačů je opět transformátor, který tentokrát převádí symetrický signál na nesymetrický. Ten se odporovými děliči rozvádí do dvou výstupů, jeden stupeň tedy může napájet dva přijímače. Je-li výstup zesilovače zatížen jen jedním přijímačem, musí být jeho druhý výstup zatížen odporem, aby byly zachovány impedanční poměry v zapojení.
Na obrázku 4, 7 a 11 jsou vidět vstupní symetrizační transformátor a distribuční linku. Mezi vstupním transformátorem a anténním vstupem je vřazena horní propust od 1,5 MHz - obrázek 11, omezující spektrum vstupních signálů na KV. Symetrizační a desymetrizační transformátory jsou na feritech, zalité v plastu. Tlumivky v distribuční lince na plexisklové tyčce.
Jirka zařízení uvedené na fotografiích upravil. Vyměnil původní konektory na předním panelu za modernější konektory typu PL, aby se mohly používat běžné propojovací kabely. To jen na okraj, jako poznámka pro sběratele dbající na technickou "čistotu" přístrojů.

Následující fotografie přiblíží detaily přístroje:

Obr.1Celkový pohled na ŠARM-KV
Obr.2Pohled na čelní panel
Obr.3Pohled na šasí ŠARM-KV
Obr.4Pohled na distribuční linku
Obr.5Pohled na spodek šasí
Obr.6Detail napájecího zdroje
Obr.7Detail distribuční linky
Obr.8Výstupy pro přijímače
Obr.9Detail VF konstrukce
Obr.10Horní propust na vstupu
Obr.11Blokové schéma ŠARM-KV
Obr.12Schéma zesilovacího stupně ŠARM-KV

 
Hodnocení článku
Hodnocení: 3.66
Hlasů: 3


Ohodnoťte tento článek:

Excelentní
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný


Možnosti

 Vytisknout článek  Vytisknout článek

 Poslat známým  Poslat známým

Přidružené téma

Klubové akce

"Login" | | 9 komentáře | Prohledat diskuzi
Úroveň
Za obsah komentáře odpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrujte se

Re: ŠARM-KV – zařízení, které možná neznáte (Skóre: 0)
Autor: DXer v Neděle 12.09.2004 v 14:01
Tedy nechci si rýt...ale kam zmizely mj. moje a další návrhy distribučního zařízení co jsem asi nejen já alle i jiní poslali vedení redakce?

ECC88 či E88CC mi nepřipadá jako výkřik techniky...

A když už, tak kurník řve hodně dlouho: tu flašku znám už z dob kdy jsem chodil na ZDŠ a podotýkám, že jsem už hodně stará"Krysa"!

Osobně bych navrhoval podobný princip jako jsem navrhl a zesilovače s FET - třeba V-MOS či tak něco.


Re: ŠARM-KV – zařízení, které možná neznáte (Skóre: 0)
Autor: DXer v Pátek 17.09.2004 v 20:31
Zdravím
Dlouho jsem přemýšlel, zda mám na předchozí "konstruktivní" kritiku vůbec reagovat. Celá věc se má prostě tak, že zhruba před výročním setkáním v Zásece se začalo mluvit o potřebě distribuce anténního signálu. Tehdy jsem si vzpoměl, že něco takového v "zeleném" provedení mě leží doma v dílně. Nikdo netvrdí, že se jedná o výkřik moderní techniky, ale zmíněná zařízení s V-MOS fety zatím existují jen ve fantazii potenciálních tvůrců, zatímco Šarm byl prakticky okamžitě k použití. Problém tedy momentálně nestojí tak, jestli elektronky nebo V-MOS fety, ale jestli elektronky nebo nic. Prostě to moderní distribuční zařízení bude muset napřed někdo nejen navrhnout, ale také postavit a zapůjčit k vyzkoušení, případně k používání. Až se tak stane, můj Šarm dostane zpátky původní vojenská PLka a stane se z něj muzejní exponát.
Jirka Kaplan
P.S. pro Jaroslava - jestli můžete k tomuto přístroji ještě něco zajímavého říct, ozvěte se prosím na můj mail jkaplan@seznam.cz
Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (CSDXC)
Information published on these pages may not be reproduced unless the source (CSDXC) is mentioned.

Powered by PhpNuke Powered by Apache Powered by MySQL Powered by PHP Powered by PhpBB Really Simple Syndication

Generování stránky: 0.219 Vteřin