Czechoslovak DX club
Československý DX klub - Czechoslovak DX Club
Horní 9, CZ-768 21, Kvasice, Czech Republic
Home Page of Czechoslovak DX Club mail@dx.cz
Menu
Czech English

· Hlavní strana
· O CSDXC
· Přihláška
· Co je DXing
· Klubový časopis
· Kontakty
· Klubové akce
· Klubová edice
· Diplomy
· Technika
· Předpověď šíření
· Výluky vysílačů
· Encyklopedie
· Ke stažení
· Odkazy na WWW

· Diskuzní fóra
· Emailová konference
· DX cluster
· Inzerce

· Témata
· Archív článků
· Top 10
· Statistika
Hledání

Doporučujeme
  
Nedělní krátkovlnný zápisník
Autor: Václav Dosoudil. Zveřejněno: Neděle 12.04.2009 v 00:00
Téma: Jak se dělá DXing
Co ještě vysílá na KV a zvlášť na vyšších pásmech v tomto čase slunečního minima? Zvědavost mi nedala a kdy jindy najít čas, než v klidném nedělním dopoledni. V našem měsíčníku v poslední době nebývají v poslechových tipech pásma 16 a 13 m téměř vůbec zastoupena. Nic tam nevysílá, nebo jsou tam jen nezajímavé stanice? Půlhodinová projížďka po pásmech za pomocí nejlepšího současného seznamu AOKI-Bi News dala jasné odpovědi.

Pásma nad 15 MHz vůbec nejsou mrtvá, jen výběr stanic tam není tak pestrý, jako na nižších kmitočtech. Poslání krátkovlnného rozhlasu, které v USA skončilo už v padesátých letech a v Evropě o třicet let později, nadále platí v hojně zalidněných oblastech třetího světa. Reportáže a ohlasy svědčí, jaký význam má dosud v obrovských prostorech Asie, Afriky i Latinské Ameriky krátkovlnný přijímač. V oblastech dosud bez husté sdělovací a informační struktury zůstává rádio nepostradatelné a poslech oblíbených stanic trvalý. Stále platí stará poučka, že vysílání pro cizí země, často v jejich jazycích, výmluvně svědčí o zahraniční politice, že je tu buď zjevná potřeba svobodně informovat, nebo naopak něco jednostranně propagovat.

Z hlediska naší záliby v dálkovém příjmu ovšem sledujeme jiné hodnoty. Zajímá nás, jak jsou vysílače slyšet, s jakým výkonem pracují a kam směrují jejich antény. Signály z nejvzdálenějších končin světa jsou pro nás vždy něčím přitažlivé, třebaže bývají slyšet s denní pravidelností. Radio New Zealand, Radio Australia, Africa No.1 z Gabonu, Adventist World Radio z ostrova Guam, Radio Pilipinas, Voz Christiana z Chile, to jsou jen některé nejznámější dobře slyšitelné stanice, které nás nenechávající klidnými, kdykoliv o ně zavadíme. Aspoň na chvíli se zastavíme točení ladicím knoflíkem a zálibně glosujeme "pěkný signál, dnes dobře chodí …".

Co tedy konkrétně můžeme slyšet v neděli před obědem? V pásmu 13 m dominují saudské stanice z Rijádu. Arabská vysílání, nezřídka proložená zpívaným koránem nebo originální hudbou směrují do více částí světa výkonnými vysílači na 21495, 21705 nebo 17615, 17805. Dobře je slyšet i relace pro Indonésii na 21670, nebo francouzské vysílání na 17785, to je směrováno do Evropy. Jiné arabské vysílání s populární hudbou najdeme z R. Farda na 21715 v perštině, tedy zejména pro posluchače v Íránu. Anténa se směrováním 315° se nachází ve vysílacím komplexu Hlasu Ameriky Iranawila na západním pobřeží ostrova Sri Lanka. A když najdete poněkud podivný únikový signál s češtinou na 21745, pak jde o Radio Praha z Litomyšle, směrující pořad pro krajany do jihovýchodní Asie a Austrálie. V pásmu 16 m je samozřejmě plno čínských stanic, např. 17605 CNR1, 17670 CRI Kunming, 17690 CRI anglicky, 17750 CRI z vysílače Kashi-Saibagh. Z Íránského Kamalabadu uslyšíte zvučnou svahilštinu ve vysílání pro Afriku na 17660. Anglická relace BBC pro Afriku, která běží o víkendech od 0800 do 2100 h na 17830, běží z atlantického ostrova Ascention Is. A silný pákistánský Islamabad najdete arabsky na 17835. To není zdaleka všechno, vyhledávání nikdy není konce dále si jistě poradíte sami.

Někdo namítne, že přece toto všechno je samozřejmě dosažitelné na Internetu a máte kromě zvuku ještě barevný obraz a spousty dalších info. Jistěže, ale to je jiná dimenze. Člověku našeho ražení jednoznačně učaruje zašumělý a kolísavý, ale opravdový bezprostředně zachycený signál vzdálené stanice. Znáte to kouzlo fyzikálních pokusů, neustálého vylepšování a překonávání nesnadného? To není pro řadového spotřebitele, ale pro zvídavého nadšeného objevitele. Krátkovlnné signály brázdí prostor mezi nebem a zemí a jsou zcela závislé na přírodních projevech. V tom je něco natolik jedinečného a nenapodobitelného, že to mnohé z nás uchvátilo na celý život.

Příjem v KV rozhlasových pásmech je vcelku snadný s každým přenosným přijímačem, nejlépe s digitální stupnicí. Dobrým vylepšením účinku teleskopické antény je každý kus drátu a pokud spojíte příjemné s užitečným a vyjdete s rádiem do přírody, můžete natáhnout ještě delší anténu a současně se zbavíte všeho rušení, které nás doma pronásleduje. Tak objevíme další, slabší stanice. Ani přátelé digitální moderny zde nepřijdou úplně zkrátka. Vysílání DRM zatím není mnoho, ale představují určité zpestření někdy prořídlého pásma. No a jako vždy na krátkých vlnách platí, že všechny uvedené časy jsou ve světovém čase UTC (náš SELČ-2 h) a kmitočty v kHz. A odkaz na zmíněný seznam AOKI-Bi News najdete v levém sloupci menu naší hlavní stránky.Tak dobrý příjem a hodně pěkných úlovků všem, kdo to budou zkoušet!

Václav Dosoudil

 
Hodnocení článku
Hodnocení: 4.75
Hlasů: 8


Ohodnoťte tento článek:

Excelentní
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný


Možnosti

 Vytisknout článek  Vytisknout článek

 Poslat známým  Poslat známým

Přidružené téma

Jak se dělá DXing

"Login" | | 0 komentáře
Úroveň
Za obsah komentáře odpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrujte se

Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (CSDXC)
Information published on these pages may not be reproduced unless the source (CSDXC) is mentioned.

Powered by PhpNuke Powered by Apache Powered by MySQL Powered by PHP Powered by PhpBB Really Simple Syndication

Generování stránky: 0.226 Vteřin