Czechoslovak DX club
Československý DX klub - Czechoslovak DX Club
Horní 9, CZ-768 21, Kvasice, Czech Republic
Home Page of Czechoslovak DX Club mail@dx.cz
Menu
Czech English

· Hlavní strana
· O CSDXC
· Přihláška
· Co je DXing
· Klubový časopis
· Kontakty
· Klubové akce
· Klubová edice
· Diplomy
· Technika
· Předpověď šíření
· Výluky vysílačů
· Encyklopedie
· Ke stažení
· Odkazy na WWW

· Diskuzní fóra
· Emailová konference
· DX cluster
· Inzerce

· Témata
· Archív článků
· Top 10
· Statistika
Hledání

Doporučujeme
  
Sangean SG-721L
Autor: Petr Hora. Zveřejněno: Středa 25.08.2004 v 09:45
Téma: Technika
"Aneb jak slyšet Guineu na 1386 kHz i na feritovou anténu". Napsal jsem test o malém analogovém přijímači Sangean SG721L. Test jsem poslal těsně před uzávěrkou letniho magazinu redakci Radio Revue a tak se s ním již čtenáři stačili seznámit. Test je doplněn fotografie, zde předkládám jejich barevnou verzi a doplňuji je ještě o jednu fotku s detailem ladiciho převodu, která se do článku již nevešla.
Zde jsou jejich náhledy, po kliknutí se ukáže ten který obrázek v plné kvalitě:

Malá "Olympie" Sangean SG-796L (u nás se po roce 1990 prodávala za 616 Kčs) a mnozí si ji oblíbili, ale již dosluhuje...:
Sangean SG-721L ve stříbrném provedení:
Pohled na "vnitřnosti" SG-721L:Detail ladicího převodu s ozubenými kolečky (klasické lanko, které bylo u SG-796L zde již nenajdeme):Někdo si možná řekne, že analogový přijímač již nemá v dnešní době vůči digitálním přijímačům šanci, ale "analog" má stále určité výhody. Největší je velmi malá spotřeba, proto alkalické baterie vydrží v přijímači při občasném hraní až několik měsíců. Také analogové plynulé ladění má určité výhody, já jsem objevil, že vysílač Liblice na 639 kHz má opět o +/- 36 kHz modulační zákmity. Při ladění digitálního přijímače, kdy je poslech při ladění přerušovaný lupáním jsem si toho nevšiml. Další výhodou je nižší cena přijímače a jeho poškozením nebo ztrátou nevznikne taková škoda. Tento analogový přijímač poslouží jako druhý přijímač na cesty zvláště do míst, kde není elektřina, díky dlouhé výdrži baterií.
SG721L vůbec není špatný, na DX kempu na Šumavě na něm Vláďa Janský slyšel tu výše zmíněnou Guineu na 1386 kHz jen na vestavěnou feritovou anténu, dal mi také poslechnout. Zájemce o podrobné výsledky testu , kteří nejsou členy CSDXC, odkazuji na Letní magazín Radio Revue 8/2004.

==========================================


Autorovi testu přicházejí kladné ohlasy, proto zveřejňujeme celý text testu, tak, jak jej přinesl Letní magazín Radio Revue 8/2004:

Sangean SG-721L

Po roce 1990 se u nás prodával kromě známé velké Olympie ATS-803A nově také menší analogový přijímač OLYMPIA SG-796L, vyvinutý firmou Sangean. Jednalo se o přijímač kapesního formátu třídy „world receiver“ s rozsahy DV, SV, VKV a 6 rozprostřenými KV rozhlasovými pásmy. Mnozí si tento přijímač pro jeho nízkou spotřebu a další vlastnosti oblíbili, ale v současné době již tyto přijímače dosluhují.

Nedávno se objevil na našem trhu nový přijímač od stejného výrobce Sangean SG-721L určený pro evropský trh. Starou malou Olympii používám, proto ji dobře znám, již mi u ní zlobí ladící kondenzátor. Využil jsem proto možnosti a zapůjčil jsem si 2 kusy SG-721L na otestování a podrobné porovnání se starou Olympií SG-796L.

Někdo si možná řekne, že analogový přijímač již nemá v dnešní době vůči digitálním přijímačům šanci, ale „analog“ má stále určité výhody. Největší výhodou je velmi malá spotřeba, proto alkalické baterie vydrží v přijímači při občasném hraní až několik měsíců. Také analogové plynulé ladění má určité výhody, já jsem objevil, že vysílač Liblice na 639 kHz má opět o +/- 36 kHz modulační zákmity. Při ladění digitálního přijímače, kdy je poslech při ladění přerušovaný lupáním jsem si toho nevšiml. Další výhodou je nižší cena přijímače a jeho poškozením nebo ztrátou nevznikne taková škoda. Tento analogový přijímač poslouží jako druhý přijímač na cesty zvláště do míst, kde není elektřina, díky dlouhé výdrži baterií.

Popis:

Na levém boku je vroubkované kolečko regulátoru hlasitosti, pod ním konektor pro sluchátka jack 3,5 mm. Zapojení konektoru umožňuje použití stereo i mono sluchátek (ta stereofonní budou hrát samozřejmě jen mono, ale budou hrát obě mušle). Pod ním je běžná napájecí zásuvka pro adaptér 3 V ss, který není v příslušenství. Firma Sangean se stále drží svého obráceného zapojení s mínus pólem uprostřed, přitom u drtivé většiny spotřebičů ostatních výrobců bývá uprostřed plus pól.

Na horní stěně je vlevo posuvný přepínač 9 KV pásem a vpravo přepínač vlnových rozsahů KV, DV, SV a VKV. V zadní části horní stěny je teleskopická anténa pro rozsahy KV a VKV. Pro příjem na DV a SV slouží jak je obvyklé vestavěná feritová anténa. Zásuvku pro vnější anténu přijímač nemá.

Na pravém boku je vroubkovaný knoflík ladění a pod ním posuvný přepínač pro zapínání přijímače.

Přijímač se napájí 2 tužkovými bateriemi 1,5 V, které se vkládají do prostoru pod výsuvným víčkem na spodní straně přijímače. Napájet přijímač akumulátory NiCd nebo NiMH asi nemá smysl, vzhledem k jeho nízké spotřebě.

Rozdíly mezi SG-796L a SG-721L:

Na testování jsem měl k dispozici 2 kusy SG-721L, které jsem porovnal s mým dosluhujícím SG-796L. Hlavním rozdílem mezi starým a novým přijímačem je počet KV pásem, nový jich má plných 9 - má navíc 60 m a 13 m pásmo. Ostatní rozsahy mají oba přijímače stejné. Rozměry jsou stejné až na šířku, novější SG-721L je o 2 cm užší. Hmotnost obou přijímačů je podobná, nový SG-721L je jen o 25 g lehčí. Příjemnou změnou je oddělení regulátoru hlasitosti od zapínání. U novějšího typu je to vyřešeno lépe, protože při každém zapnutí nemusíme vyjíždět s regulátorem nahoru, aby byl přijímač slyšet, ale stačí zapnout přepínač a přijímač hraje podle posledního nastavení. Stupnice je přehledná a pokrývá více než polovinu předního panelu. Také délka stupnice je v poměru k rozměrům dostatečná a vůbec nebudí dojem nahuštění. U nového přijímače jsou jednotlivá KV pásma označena v dolní části stupnice také v metrech. Další inovací je teleskopická anténa na otočném kloubu, u staré SG-796L bylo možné teleskop jen naklápět. Délka teleskopu je u obou typů stejná.

Ladění jde o nového přijímače zlehka, klasický lankový převod byl nahrazen převodem s ozubenými kolečky. Výhodou je také širší ladicí knoflík, který se lépe drží. Nevýhodou je, že tento knoflík poněkud překáží při vkládání přijímače do pouzdra. K SG-721L se dodává pěkné černé koženkové pouzdro se zavíráním na suchý zip, které chrání přijímač při přepravě. SG-721L nemá žádné poutko na ruku, jako měl SG-796L.

Porovnání spotřeby:

Spotřeba SG-721L je srovnatelně nízká jako u SG-796L, při minimální hlasitosti okolo 6,5 mA na AM rozsazích a necelých 9 mA na VKV. LED dioda, která indikuje naladění přidá (při naladění silné stanice) 2 mA.

Porovnání citlivosti:

Citlivost SG-721L proti SG-796L je na VKV nepatrně lepší. Na KV rozsazích se oba přijímače neliší. Na DV se mi zdála nová SG-721L lepší a na SV naopak nepatrně horší.

Porovnání selektivity:

Nový SG-721L má na VKV lepší selektivitu, dokáže odladit i 100 kHz vzdálené stanice, pokud jsou podobně silné a zvládl i Cukrák na 100.7 MHz, i když mám na 100,5 místní velmi silný vysílač. Jaké má SG-721L filtry pro FM jsem nezjistil, v přijímači jsou filtry celkem 4, ale nápis se mi podařilo přečíst jen na jediném E10,7JA - což je 150 kHz široký s malým průchozím útlumem, což je příjemné zjištění, že tam výrobce dal užší filtry. U SG-796L byl pro VKV jediný filtr široký 280 kHz. Oba přijímače vypadají uvnitř podobně, jsou osazeny z části SMD součástkami v kombinaci s klasickými, hlavním „srdcem“ je u obou přijímačů jeden IO firmy Sony.

Selektivita na AM rozsazích se zdá sice na první poslech stejná, ale nový SG-721L má větší strmost boků filtru a tak jsem na něm mohl v poledne na ferit poslouchat na SV MDR Info na 1044 kHz. Na starém SG-796L jsem tento vysílač nezaslechl vůbec, protože silný signál Country Radia na 1062 kHz je u něho širší a překryje stanice v okolí tohoto kmitočtu.

Odolnost obou přijímačů je podobná, na KV je možné u obou zlepšit příjem prodloužením teleskopické antény několika metry drátu, při ještě delší anténě se již zahlcují.

Porovnání reprodukce:

Reprodukci mají oba přijímače podobnou, nový SG-721L má nepatrně méně hloubek. Přes sluchátka hrají oba přijímače stejně, oba mají mírně zdůrazněné basy i výšky. Regulátor hlasitosti u nového SG-721L má na začátku poměrně rychlý nárůst hlasitosti, takže jsem se pohyboval stále okolo 1/3 dráhy potenciometru, ale v ½ již přijímač začíná zkreslovat a proti SG-796L má o něco menší hlasitost reprodukce, asi má menší NF výkon.

Závěr:

Myslím, že SG-721L je dobrou náhradou za SG-796L a dobře poslouží jako druhý cestovní přijímač zvláště do míst, kde není elektřina. Je malý, lehký a má solidní citlivost na všech rozsazích. Velké výdrže baterií a malých rozměrů využijeme i doma, vždy se můžeme spolehnout, že přijímač bude po zapnutí hrát a nebudou v něm vybité baterie. Na rozdíl od mnohých digitálních má ve vypnutém stavu nulovou spotřebu. Přijímač se vyrábí ve stříbrném a černém provedení, já jsem viděl zatím jen to stříbrné. Mezi oběma testovanými kusy nebyly žádné rozdíly.

>Technické parametry přijímače SG-721L:
Napájení: 2× tužková AA (UM-3) nebo zdrojem 3 V/300 mA
Rozsahy:
VKV: 87,5 - 108 MHz
SV: 530 - 1710 kHz
DV: 150 - 281 kHz
KV (rozprostřená pásma):
SW1: 60 m (4.60 - 5.05 MHz)
SW2: 49 m (5.95 - 6.25 MHz)
SW3: 41 m (7.05 - 7.70 MHz)
SW4: 31 m (9.40 - 9.90 MHz)
SW5: 25 m (11.55 - 12.10 MHz)
SW6: 21 m (13.45 - 14.10 MHz)
SW7: 19 m (15.05 - 15.63 MHz)
SW8: 16 m (17.50 - 18.05 MHz)
SW9: 13 m (21.50 - 21.95 MHz)
Osazení: 1× IO, 1× FET, 1× LED
Rozměry: 144 × 80 × 29 mm
Hmotnost: 216 g


Na závěr děkuji firmě DD Amtek, U Výstaviště 3, 170 00 Praha 7, tel: 220 878 756, www.ddamtek.cz, za zapůjčení obou přijímačů. Zaváděcí cena přijímače SG-721L je 1490 Kč.

Petr Hora

 
Hodnocení článku
Hodnocení: 4.87
Hlasů: 16


Ohodnoťte tento článek:

Excelentní
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný


Možnosti

 Vytisknout článek  Vytisknout článek

 Poslat známým  Poslat známým

"Login" | | 4 komentáře | Prohledat diskuzi
Úroveň
Za obsah komentáře odpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrujte se

Re: Sangean SG-721L (Skóre: 0)
Autor: DXer v Čtvrtek 26.08.2004 v 10:58
Malá analogová radia mají proti malým digitálním jednu nezanedbatelnou výhodu: ty digitály mají totiž mizerně stíněné displeje a obvody stupnice, takže obyčejně do signálu piští, nebo aspoň pištění vyzařují ven, takže když použijete rám či tlustý ferit vně přijímače, naindukuje se to do něj.
Re: Sangean SG-721L (Skóre: 0)
Autor: DXer v Čtvrtek 09.09.2004 v 16:06
I já jsem podlehl poutavé Petrově recenzi na SG721 a přijímač jsem pořídil. Jsem s ním naprosto spokojen. Přímo mne uchvacuje jeho nepatrná spotřeba. Ve své třídě jde skutečně o povedený model.
Mám však jednu smutnou zprávu - tento přijímač se bude dodávat jen velmi omezenou dobu, dokonce si troufnu odhadnout (ze zkušeností z podobným sortimentem), že jeho výroba již neprobíhá a dodávky jdou pouze z výrobních skladů. Kdo o malém kapesním rádiu uvažuje a zaujaly ho popsané parametry, doporučuji nákup neodkládat.
Pavel Pelikán
Re: Sangean SG-721L (Skóre: 0)
Autor: DXer v Čtvrtek 09.09.2004 v 22:50
Pavel má pravdu, přijímač už se nevyrábí a už nejsou a nebudou! Kdo zaváhal a nekoupil si ho v první várce (ještě na konci srpna v Holicích byly na prodej) má smůlu. Tento model již byl stažen ze stránky sangean.nl, už ho nenabízejí. Firma DD prý doveze jako náhradu SG-622, ten je podobný, ale nemá DV. Také digitální Sangean s RDS model PR-D1 už není v nabídce, ale v DD ještě pár kousků mají. Ale na trh přicházejí od Sangeanu nové malé modely, i analogové.

Petr Hora
Re: Sangean SG-721L (Skóre: 0)
Autor: DXer v Sobota 26.08.2006 v 22:52
Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (CSDXC)
Information published on these pages may not be reproduced unless the source (CSDXC) is mentioned.

Powered by PhpNuke Powered by Apache Powered by MySQL Powered by PHP Powered by PhpBB Really Simple Syndication

Generování stránky: 0.267 Vteřin