Czechoslovak DX club
Československý DX klub - Czechoslovak DX Club
Horní 9, CZ-768 21, Kvasice, Czech Republic
Home Page of Czechoslovak DX Club mail@dx.cz
Menu
Czech English

· Hlavní strana
· O CSDXC
· Přihláška
· Co je DXing
· Klubový časopis
· Kontakty
· Klubové akce
· Klubová edice
· Diplomy
· Technika
· Předpověď šíření
· Výluky vysílačů
· Encyklopedie
· Ke stažení
· Odkazy na WWW

· Diskuzní fóra
· Emailová konference
· DX cluster
· Inzerce

· Témata
· Archív článků
· Top 10
· Statistika
Hledání

Doporučujeme
  
Utopili jste rádio?
Autor: CSDXC. Zveřejněno: Středa 25.08.2004 v 09:35
Téma: Technika
Léto láká k cestám za dálkami, samosebou s rádiem. Občas se ale stane nehoda, při které se dostane do styku s nějakou kapalinou. Spadlo vám do vody? Polili jste ho limonádou? Napršelo vám do jeho skřínky? Nezahazujte ho do koše, lecos se dá zachránit!
Postupy pro správnou opravu politého rádia, ale i jiné moderní elektroniky (moderní elektronika je si vcelku podobné), jsou v zásadě dva. První je určen pro absolutní laiky, druhý pro ty šikovnější (elektroniky, kutily a ty, co se na to cítí). Vnikne-li do přístroje voda, dešťová, čistá, nemusí to mít těžké následky. Vážným problémem je ale voda mořská, a to i ve formě vodního slaného aerosolu. Nebezpečné jsou i limonády a jiné nápoje. Sůl, ale i kyseliny, které se s kapalinou dostavou do přístroje, znamenají pro přístroj katastrofu. I když přístroj po nehodě funguje, agresivní látky dříve či později naruší spoje, pájení, součástky a kontakty do té míry, že klesne spolehlivost přístroje nebo dojde k tak vážné narušení funkce, že bude rádio nepoužitelné.

Co udělá absolutní laik:

Pokud dojde k výše popsané havárii a dojde k vniknutí jakékoliv tekutiny do rádia, okamžitě ho vypněte. V žádném případě se nesnažte svépomocí přístroj rozebírat. Uvnitř jsou elektronické součástky a především ty složitější - integrované obvody a mikroprocesory - jsou náchylné na statickou elektřinu. I pouhým dotykem (pokud máte na sobě oblek z umělých tkanin) se zajiskří a je po přístroji! Jedinou radou je co nejrychleji přístroj vypnout, odpojit napáječ, vyjmout napájecí články a vyhledat servis nebo autorizovaného dodavatele. Zde požádat o zajistění servisu technikem, řádně vyškoleným na vaší techniku. Stane-li se to v zahraničí, raději přístroj dovezte domů a opravu zajistěte zde. Zahraniční opravu lze doporučit jen při dobré znalosti místního jazyka, přesvědčení o kvalitě vyhledaného servisu a domluvě ukončení práce po dobu vašeho pobytu. Když nebudete vědět, na koho se s opravou obrátit, lze vřele doporučit obrátit se na naše hlavní inzerenty v Radio Revue, kteří mimo obchodní činnosti vládnou schopným servisním týmem.

Postup pro šikovnější (nebo odvážnější ?):

Upozorňuji předem, že pokud nejste proškolený pracovník na technologii SMD, montáž malých konektorových spojů, mikroelektroniky a nemáte dostatečně vybavené pracoviště včetně elektrostatické podložky, uzemňovacích konektorů a potřebné zkušenosti v oboru, raději přistupte podle předchozího návodu! Předejdete tak mnohem nákladnější opravě po spoušti, kterou byste jinak po sobě nejspíše zanechat.
Rozdělejte skříňku přístroje, rozšroubujte převážně zadní stranu, nebo mechanicky oddělte dvě části skříňky, jsou-li plasty zacvaknuty do rybinových zámků.
Odpojte napájení od akumulátorů, nebo vyndejte napájecí články. Předejdete jejich vybití, pokud by vznikly někde svody či zkraty, omezíte dále zničení některých částí obvodů při zkratu napájení tam, kam by se správně nemělo dostat.
Pokud se přijímač nesestává z jedné ucelené desky, ale z více desek, je nutné se po základním rozebrání přesvědčit, kam až se dostala tekutina, abychom nerozebírali přístroj zbytečně.
U vícedeskového systému rozeberte konektorové spoje. Opět pozor: jedná se o jemné plastové součásti a přílišným tlakem a neodborným zásahem mohou být poničeny. Plošné spoje, zvlášť ty vícevrstvé, jsou realizovány fólií s nanesenou vrstvou kovu, která je extrémně náchylná na zlomení a odtržení prokovení. Oddělte vlastní desky od sebe.
Nyní vše vyfoukat vzduchem z balónku nebo sprejem se stlačeným vzduchem. Jsou-li ještě patrné stopy kapliny, nechte vše důkladně vyschnout při pokojové teplotě. Vyschnutí můžeme pomoci i fénem při teplotě vzduchu 30 až 40 °C. Vyšší teplota by se mohla některé části zkroutit, nebo jinak poškodit.
Mechanické odstranění zaschlých "map" po vniknuté kapalině je nutné z důvodu tvoření svodů, vzniku sloučenin zásad a kyselin, popřípadě za působení proudu elektrochemické koroze, která by na těchto místě mohla nastat. Části, kde by tekutina zůstala nebo kde by absorbcí vzdušné vlhkosti solemi vznikal solný roztok, mohou být postupně rozleptány.
Očistěte jednotlivé části chemicky - technickým lihem, technickým benzínem, trichlórem apod. dle míst, kde se nacházejí nečistoty. Volíme vždy reději méně agresivní tekutinu a raději předem vyzkoušíme její vliv na jednotlivé díly přístroje. Je třeba mít na paměti, že je dost pasivních součástek, které se mohou trichlorem rozleptat (konektory apod.) nebo se může stát, že se tyto čistící tekutiny díky relativně malým molekulám dostanou netěsnostmi pouzder do struktury integrovaných obvodů a v nich mohou napáchat řadu škod. Jako bezpečnou čistící tekutinu lze doporučit butanol. Jeho velké molekuly do pouzder neproniknou a žadné jiné aktivní ani pasivní součástky nejsou ohrozeny rozleptáním. Rozpouštěcí schopnosti butanolu jsou přitom velice dobré. Po té aplikujte prostředek na konektorové spoje na příslušná místa konektorů a kontaktních spojů. Opět nechejte důkladné vyschnout za pokojové teploty.
V tuto chvíli lze přístroj cvičně zapojit a vyzkoušet funkčnost. Pokud funguje správně, vše složíme tak, jak jsme rozebrali (pochopitelně v opačném pořadí). Pokud se nepodaří některé části zprovoznit, nezbývá než konstatovat, že tyto části byly "odpáleny" a nezbývá než přístroj odnést do servisu.
Pokud se na čištění přístroje necítíte nebo pokud nemáte dostatečně vybavené pracoviště, vyvarujte se jeho rozebírání. Už jenom ztracením malých šroubků se dostáváme do svízelné situace, nemusí být u nás k sehnání! Proto, pokud se vám něco takového stane, vyhledat odbornou pomoc a zeptat se na radu není ostuda. Platí velice jednoduchá rada: "Pokud tomu nerozumím, raději se v tom nevrtám a předám to odborníkovi."
Na závěr přeji všem, aby se popsaných situacím v životě vyhnuli.

 
Hodnocení článku
Hodnocení: 1.5
Hlasů: 2


Ohodnoťte tento článek:

Excelentní
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný


Možnosti

 Vytisknout článek  Vytisknout článek

 Poslat známým  Poslat známým

"Login" | | 4 komentáře | Prohledat diskuzi
Úroveň
Za obsah komentáře odpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrujte se

Re: Utopili jste rádio? (Skóre: 0)
Autor: DXer v Čtvrtek 26.08.2004 v 10:54
Ještě bych dodal, že pokud to neopravíte HNED je obyčejně za pár dnů už pozdě, neb se rozleptají často i spoje! Takto zničil můj soused "elektronický" holící strojek (mělo to řadu "švábů" a i displej..ač netuším na co). Nechal ho totiž v umyvadle, kam mu na něj natekla voda z pračky (s pracím prostředkem a hlavně slavným Colonem) a donesl mi to až za nějaký den, pochopitelně že Colon sežral co moh takže upadavaly nožičky součástek i samotné spoje.
Jinak jsem už viděl "mobil s cocacolou" , mobil ze záchodu (vypadl mu ze zadní kapsy...) , či tranzistorák utopený po explozi "bezinkové bublající sodovky" a jen někdy se to podařilo zachránít. Nevěřili byste, jak žíravé mohou být věci, co běžně pijete...
(Viz. červené víno ve videu, pivo tamtéž, kafe v televizoru i se "socem"...)
Re: Utopili jste rádio? (Skóre: 0)
Autor: DXer v Pondělí 30.08.2004 v 21:10
Neviděl bych to tak složitě, prostě když rádio spadne do čisté vody, co nejrychleji odpojit baterku, rozebrat a vysušit. Když je to cokoliv jiného, rozpustného ve vodě, tak rozebrat, vypláchnout vodou a co nejrychleji vysušit. Z chemikálií maximálně líh, cokoliv jiného může zlikvidovat plasty. Odpojení baterií bych nepodceňoval, viděl jsem třeba řídící jednotku vstřikování ze zaplaveného auta, kde se "rozpustila" podstatná část plošných spojů.
Re: Utopili jste rádio? (Skóre: 0)
Autor: DXer v Pátek 06.01.2006 v 10:56
Letos jsem při potápění v Chorvatsku našel v hloubce asi 10m přehrávač MP3 (USB stick) i se sluchátky, propláchl ho sladkou vodou, rozebral a vysušil. Po návratu domů jsem plošný spoj nakonzervoval kontoxem. Polarizační fólie displeje se vlhkem zkroutila, tu jsem vyměnil. Akumulátor NiMh měl napětí 1,1V! Přístrojek dodnes bezvadně funguje vč. elektretového mikrofonu, sluchátek Kenwood a původního akumulátoru.
Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (CSDXC)
Information published on these pages may not be reproduced unless the source (CSDXC) is mentioned.

Powered by PhpNuke Powered by Apache Powered by MySQL Powered by PHP Powered by PhpBB Really Simple Syndication

Generování stránky: 0.228 Vteřin