Czechoslovak DX club
Československý DX klub - Czechoslovak DX Club
Horní 9, CZ-768 21, Kvasice, Czech Republic
Home Page of Czechoslovak DX Club mail@dx.cz
Menu
Czech English

· Hlavní strana
· O CSDXC
· Přihláška
· Co je DXing
· Klubový časopis
· Kontakty
· Klubové akce
· Klubová edice
· Diplomy
· Technika
· Předpověď šíření
· Výluky vysílačů
· Encyklopedie
· Ke stažení
· Odkazy na WWW

· Diskuzní fóra
· Emailová konference
· DX cluster
· Inzerce

· Témata
· Archív článků
· Top 10
· Statistika
Hledání

Doporučujeme
  
Krátkovlnný superhet
Autor: Karel Kloupar. Zveřejněno: Pátek 30.07.2004 v 12:00
Téma: Technika
Když jsem si kladl otázku, jak naložit s darovaným továrním příčkovým filtrem 5202,6 kHz, napadlo mne zakoupit si krystal 5,2 MHz pro BFO a využít je k postavení jednoduchého, citlivého a odolného superhetu. Jeden snadno realizovatelný RX pochází z dílny Ládi, OK1DLY a byl popsán v OK QRP INFO 43/44 2001. Nechal jsem se jím inspirovat.
K ladění oscilátoru může být použito varikapu nebo kondenzátoru, plánujeme-li větší přeladění, dávám přednost kondenzátoru s převodem a pro jemné rozladění použít kondenzátor malé kapacity. Co se týká MF filtru, tak ten můžeme realizovat s krystaly dle svých představ a možností. OK1DLY použil krystaly 12 MHz, které jsou v obchodech se součástkami poměrně levně k dostání. RX lze postavit jak pro amatérské pásmo, ale pro DXing je zajímavější širší rozsah např. 2 až 4 MHz nebo 3,5 až 5 MHz, a potom pro další rozsahy předřadit přijímači konvertor, řízený krystaly. Sám dávám přednost širšímu rozsahu. Proti pronikání silných BC stanic v okolí MF kmitočtu zařadíme před vstupní obvod odlaďovač.
Přijímač nemá záludnosti, a jak říká OK1DLY, lze jej postavit ze „šuplíkových“ součástek. Jsem si vědom toho, že návrh plošných spojů dle mých představ se může rozcházet s představami a s estetickým cítěním jiných. Berte jej, prosím, jenom jako vodítko. Plošné spoje si každý upraví a zmenší použitím třeba součástek „nastojato“, apod. Já volil moduly, dávající větší možnosti k experimentování. NF koncový zesilovač lze zakoupit hotový s IO LM386, s výkonem 0,5 až 1 W, případně jako stavebnici, tištěný spoj zesilovače asi 30 x 20 mm pak osadíme na hlavní desku přijímače.
Pokud bychom chtěli ušetřit jeden krystalový filtr, pak místo druhého filtru použijeme rezonanční obvod na toroidu, na kterém je bifilárně navinuto 2 x 8 závitů. Signál pro produktdetektor (druhý KF910) odebíráme ze středu vinutí. Kapacity jsou pouze informativní (pro MF okolo 6 MHz) a je nutno je vyzkoušet podle mezifrekvenčních krystalů. Komu by nevyhovovala šíře MF filtru okolo 800 Hz, může ji zmenšit zvětšením kapacit v příčkách filtru a naopak.
Jednotlivé obvody je dobré umístit do krabiček z pocínovaného plechu nebo mezi sebou stínit. Pro použití přijímače jen na amatérských pásmech uvádím hodnoty pro potřebné vstupní pásmové propusti. A to podle OK1DLY a též podle Drew Diamonda, VK3XU (byly uvedeny v LO-Key, June 2000). Pro širší laděný rozsah od 3,5 až 5 MHz uvádím návrh pásmové propusti. Tyto propusti zařadíme před duálem laděné vstupní obvody. Dále je možno doplnit přijímač předzesilovačem s FET tranzistorem MPF102 – ale není to nezbytně nutné, přijímač má dostatečnou citlivost, použití předzesilovače má význam jen s krátkou (náhražkovou) anténou. Cívka odlaďovače MF má 14 závitů CuL 0,5 mm na toroidu N 05 / 10 (modrý) z Prametu Šumperk, pásmové propusti jsou na toroidech N 05 / 10 a N 02 / 6 (světle zelený). Uvedené údaje opět platí pro MF okolo 6 MHz.
Ještě k mé konstrukci – můj příčkový filtr je trošku větší, na vstupu i výstupu má indukčnosti asi 31 mikroH a SMD dolaďovací kondenzátory. Pro BFO bylo nutné krystal doplnit sériovou cívkou, po této úpravě lze dosáhnout rozladění o +/- 3 kHz.
Zalaborujte si, zaexperimentujte, jenom tak, sobě pro radost, pro radost z toho, že nejste jenom „otáčeči knoflíků“.

Údaje o vstupních filtrech
Schema přijímače
Schema VFO
Vývody polovodičů
Přepínání vstupních filtrů
Deska vstupních filtrů
Deska MF filtru
Jiná varianta MF stupně
Deska varianty MF stupně
Deska přijímače
Deska přijímače - jiná varianta
Deska BFO
Deska směšovače
Deska VFO

Stáhnout obrázky jako jeden komprimovaný soubor (209 kB).


Pozn.redakce: Autora nelze kontaktovat elektronicky. V případě zájmu o konzultace a zkušenosti se stavbou se obraďte na centrální kontaktní adresy klubu, kontakt s autorem rádi zprostředkujeme.

 
Hodnocení článku
Hodnocení: 4.3
Hlasů: 10


Ohodnoťte tento článek:

Excelentní
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný


Možnosti

 Vytisknout článek  Vytisknout článek

 Poslat známým  Poslat známým

"Login" | | 0 komentáře
Úroveň
Za obsah komentáře odpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrujte se

Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (CSDXC)
Information published on these pages may not be reproduced unless the source (CSDXC) is mentioned.

Powered by PhpNuke Powered by Apache Powered by MySQL Powered by PHP Powered by PhpBB Really Simple Syndication

Generování stránky: 0.210 Vteřin