Czechoslovak DX club
Československý DX klub - Czechoslovak DX Club
Horní 9, CZ-768 21, Kvasice, Czech Republic
Home Page of Czechoslovak DX Club mail@dx.cz
Menu
Czech English

· Hlavní strana
· O CSDXC
· Přihláška
· Co je DXing
· Klubový časopis
· Kontakty
· Klubové akce
· Klubová edice
· Diplomy
· Technika
· Předpověď šíření
· Výluky vysílačů
· Encyklopedie
· Ke stažení
· Odkazy na WWW

· Diskuzní fóra
· Emailová konference
· DX cluster
· Inzerce

· Témata
· Archív článků
· Top 10
· Statistika
Hledání

Doporučujeme
  
Jestě k preselektoru VKu...
Autor: Vlastimil Kubíček. Zveřejněno: Čtvrtek 29.07.2004 v 08:34
Téma: Technika
Vážení kolegové,
po několika pokusech jsem si postavil nový preselektor pro SW s rozsahem 3,2 MHz až 18 MHz. (Původní provedení preselektoru si můžete prohlédnout zde.)
Cívka s 20ti závity 0,5 mm.kablíku s PVC izolací je navinuta na skleněné ampulce od léků. Otočný kondenzátor je podobný tomu na obrázku.
K cívce je pararelně připojena jeho menší sekce ladícího kondenzátoru (<300 pF). Kostrou cívky je lahvička od Nitromacku s průměrem 25 mm. a délce 55 mm. Vinutí s je mezerami po 1,5 mm na závit + síla izolace.
Přijímač je navázán dvěma závity vedle studeného konce laděné cívky. Anténa je připojena k horkému konci obvodu přes kondenzátor o kapacitě 3 pF. Tento preselektor používám s anténiou LW 35 m. Ladění je ostré a přitom téměř nedochází ke ztrátám na síle signálu! Večer se nevyskytují žádné intermodulace a ani nedochází k zahlcování přijímače!
Doporučuji vyzkoušet!
73!
Vlastimil Kubíček

 
Hodnocení článku
Hodnocení: 4.66
Hlasů: 3


Ohodnoťte tento článek:

Excelentní
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný


Možnosti

 Vytisknout článek  Vytisknout článek

 Poslat známým  Poslat známým

"Login" | | 3 komentáře | Prohledat diskuzi
Úroveň
Za obsah komentáře odpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrujte se

Re: Jestě k preselektoru VKu... (Skóre: 0)
Autor: DXer v Pátek 30.07.2004 v 09:30
Jen alá drobná poznámka ke konstrukci:
Možná bych jako nosný materiál pro cívku volil plastovou trubku (pro zachování ladícího rozsahu obdobných rozměrů). Mě se dobře pracuje s plastovýmu pouzdry od šumivých vitamínových tablet. Dají se na ně vinout jednovrstvé cívky ve velkém rozsahu indukčností a po provrtání dna, stačí k tomu obyčejné špičaté nůžky, se snadno přišroubují do konstrukce. Asi bych se obýval, že by se mi skleněná "kostřička" mohla při neopatrné manipulaci rozbít.
Sám používám u několika přijímačů podovné zapojení. Cením si na tomto principu anténní vazby vyšší potlačení silných SV vysílačů.

Pavel Pelikán
Re: Jestě k preselektoru VKu... (Skóre: 0)
Autor: DXer v Neděle 01.08.2004 v 13:52
Já jsem takhle používal "novodurové trubky na vodu". Dá se do nich lehce udělat dirka, jsou mechanicky pevné, a jde dělat vazby i tak, že se jedna zasouvá do druhé (čili můžete "vazbit" tak, že hlavní vinutí je na jedné a vazební na jiné a ta se zasouvá dovnitř čímž můžete měnit vazbu mezi cívkama).
Pevnost (mechanická) je taková, že by patrně šlo použít i běžců na civce, je li vinuta vhodným drátem a vhodnou formou (myšleno mezery mezi závity aby nedošlo ke zkratu závitů běžcem.)
Navíc se vyrábí v pro nás extrémně velkém rozsahu průměrů a pro zvýšení indukčnosti by právě do nich mohlo být m,ožné skládat feritové toroidy či hrníčky (z výprodeje, jinak je to hnusně drahé) či prostředkem "honit" vhodnou feritovou tyčku a tak měnit indukčnost cívky.
Jinou možnou formou je umístit do ní feritku a trubku ovinout vodivou folií (přerušenou, aby nešlo o "závit nakrátko") a tak ji jednoduše stínit.

Krysa
Re: Jestě k preselektoru VKu... (Skóre: 0)
Autor: DXer v Čtvrtek 05.08.2004 v 21:52
Ještě jednu věc: ono sice JDE přeladit třeba 7 až 30MHz na jeden zátah ale vřele to nedoporučuju! A to v jakémkoli pásmu. Ono je totiž doporučeno nepřelaďovat více jako 1 :3 a při experimentech zjistíte proč ( a taky tedy proč mám já na preselektoru 8 pásem s velkým překrytím, ač by mohly stačit 4 či 5.)
V okamžiku, kdy máte nevhodný poměr kapacity a indukčnosti jde totiž celá kvalita obvodu do háje a s ní i signál a selektivita. Tj. například když budete mít cívku 5uH a kond 380pF tak přeladíte asi 3,65 až 20MHz možná i více ale při poměru kmitočtů 5.5 a více... a tak zatím co mezi 20 a asi 7MHz se to bude chovat slušně, pod 7MHz to už bude mizerné, neb kapacita vzhledem k indukčnosti cívky bude nevhodně vysoká! Efekt bude prostě ten, že zjistíte, že při použití téhož ladícího kondu (pochopitelně ale s jinou nastavenou kapacitou) a cívek 5uH a dejme tomu 15uH a naladění na 4MHz budou signály s cívkou 15uH významně silnější neb kvalita takového obvodu bude vyšší. Tohle ale pochopitelně platí i pro rámové a feritové antény! Nemůžete tedy čekat, že to k něčemu bude, budete li šetřit na závitech cívky a přepínat kondy v rozsahu třeba 500 až 2500pF s cívkou co má tři závity...
Ono v KV pásmech by bylo vůbec nejlíp používat ladící kondy s kapacitou tak 150pF kolem 4MHz či 50pF kolem asi 25MHz... tak nějak by asi ty optimální ladící kapacity měly vypadat - ač vás to jistě nepotěší.
Požadavky na "jednoduché preselektory bez přepínání od nula až kamsi" vedou totiž k výsledkům stejným, jako požadavky na "jednoduché přijímače od DV po 2GHz".

Jara Krysa
Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (CSDXC)
Information published on these pages may not be reproduced unless the source (CSDXC) is mentioned.

Powered by PhpNuke Powered by Apache Powered by MySQL Powered by PHP Powered by PhpBB Really Simple Syndication

Generování stránky: 0.218 Vteřin