Czechoslovak DX club
Československý DX klub - Czechoslovak DX Club
Horní 9, CZ-768 21, Kvasice, Czech Republic
Home Page of Czechoslovak DX Club mail@dx.cz
Menu
Czech English

· Hlavní strana
· O CSDXC
· Přihláška
· Co je DXing
· Klubový časopis
· Kontakty
· Klubové akce
· Klubová edice
· Diplomy
· Technika
· Předpověď šíření
· Výluky vysílačů
· Encyklopedie
· Ke stažení
· Odkazy na WWW

· Diskuzní fóra
· Emailová konference
· DX cluster
· Inzerce

· Témata
· Archív článků
· Top 10
· Statistika
Hledání

Doporučujeme
  
Pryč s nevyžádanou poštou
Autor: PP. Zveřejněno: Středa 28.07.2004 v 07:15
Téma: INTERNET a POČÍTAČE
Elektronická pošta je již naprostou samozřejmost, bohužel začínáme za samozřejmost považovat i záplavu nevyžádané pošty - spam.
Odhaduje se, že spamy, tvoří okolo 25 % veškerých e-mailových zpráv. Spamy jsou na obtíž, plýtvají komunikační kapacitou, místem na disku a hlavně naším časem.
Nárůst počtu spamů zvyšuje obavy o bezpečnost, vždyť mnoho virů a zákeřných kódů se přenáší prostřednictvím e-mailů (namátkou - "Loveletter" a "Nimda", a počet útočících virů dále roste.
Následující rady poslouží všem uživatelům Internetu, od jednotlivců až po společnosti. Jde jen o organizační opatření, bez finančních investic do antispamového software a složitého dolaďování filtrů k třídění pošty:
* Při komunikaci on-line používejte alternativní e-mailovou adresu. Zřiďte si alternativní nebo chcete-li "veřejnou" e-mailovou adresu, kterou budete používat, pokud se budete účastnit newsgroups, debatních skupin nebo budete komunikovat s třetí osobou on-line.
* Vyvarujte se použítí volbu "reply" (odpovědět) nebo "remove" (odstranit). Někteří odesílatelé zpráv mohou Vaši e-mailovou adresu skutečně odstranit, ale jiní si ji mohou uchovat jako "aktivní" a zasílat na ni další spamy nebo ji mohou prodat jiným rozesílatelům zpráv.
* Omezte používání Internetu. Držte se tísíckrát opakované rady: Nenavštěvujte stránky, které se nevztahují k pracovní nebo zájmové činnosti nebo stránky, jako jsou např. vývěsky, stránky s elektronickými obchody, internetové aukce, stránky e-commerce, stránky se sexuální tématikou atd.
* Neposkytujte svoji e-mailovou adresu on-line službám. Předtím, než odešlete e-mail, si zjistěte informace o tom, zda bude Vaše e-mailová adresa zařazena do adresáře či využívána on-line službami. Přečtěte si na dané webové stránce před odesláním své adresy zásady ochrany soukromí a je-li to možné, zaškrtněte volbu, že nemáte zájem o tyto služby.
* Vyvarujte se nákupu produktů, které jsou inzerovány prostřednictvím spamů. Odpověď na tyto e-maily vyžaduje další osobní údaje, které umožňují Vaši identifikaci (např. jméno, adresa, telefonní číslo nebo číslo kreditní karty) a zpřístupňuje je rozesílatelům spamů. To může vést k nárůstu počtu těchto zpráv.

Když tato organizační opatření nelze z nějakého důvodu dodržovat nebo nevedou k cíli, pak teprve zvažte použít filtrační program. Např. v rámci CSDXC mnohokrát doporučovaná Modzila (lze stáhnout i z těchto stránek). Je to internetový prohlížeč a poštovní klient s efektivně vyvinutou filtrací příchozí pošty. I tento SW bude ovšem fungovat spolehlivě, budete-li filtry udržovat a aktualizovat.
Poměrně spolehlivou metodou, ke snížení zátěže přívalem spamů, je navštívit před synchronizací svého poštovního klienta v našem počítači s poštovním serverem našeho providera, nejprve svou poštovní schránku pomocí internetového webového portálu providera. Nemusíme příchozí poštu rovnou číst, ale v seznamu nové pošty, který nám provider poskytne, označíme podezřelé zprávy a dáme povel k jejich smazání. Potom si teprve sesynchronizujeme poštovního klienta se serverem. Zdá se to možná složité, ale jde o naprosto rutinní operace, na které když si zvyknete, zaberou jen chviličku.
Na závěr zmíníme ještě systém e-mailové komunikace pomocí klubového serveru. Protože e-mailovou adresu používá dnes již 3/4 členské základny klubu, je elektronická pošta efektivním způsobem šíření informací a zajištění klubové komunikace. Dnes již není doba na zveřejňování nějakých seznamů na webových stránkách a vystavování je na pospas internetovým robotům, pídících se po volně přístupných e-mailových adresách. Klubový server má naprogramován portál pro zasílání e-mailových zpráv. Chcete-li se poslat někomu z klubu e-mail, stačí jeho jméno vybrat ze seznamu, otevře se stránka, kde napíšete zprávu a dáte povel k odeslání mailu. E-mailovou adresu adresáta vy jako pisatel nepotřebujete znát, je uložena v databázi serveru, který sám zajistí odeslání zprávy. E-mailové adrese jsou tak zajištěny proti zneužití a úniku. Tohoto portálu využívají též odkazy na autory článků a příspěvků z řad členů CSDXC. Z praktických důvodů je délka zprávy omezena na 500 znaků. Úpně to stačí. Po kontaktu pisatele a adresáta již může další komunikace probíhat mimo klubový server.
Je pro každého člena CSDXC užitečné, aby svou e-mailovou adresu prostřednictvím webmastera udržoval aktuální. Zajistí si tak rychlou komunikaci s kolegy.

 
Hodnocení článku
Hodnocení: 4.66
Hlasů: 3


Ohodnoťte tento článek:

Excelentní
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný


Možnosti

 Vytisknout článek  Vytisknout článek

 Poslat známým  Poslat známým

"Login" | | 1 komentář | Prohledat diskuzi
Úroveň
Za obsah komentáře odpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrujte se

Re: Pryč s nevyžádanou poštou (Skóre: 0)
Autor: DXer v Neděle 01.08.2004 v 10:09
V podstatě je to všechno pravda, já bych jen doplnil, že z hlediska filtrů je dobrý soft The Bat! kde lze nastavit snad uplně všechno individuálně (a zazálohovat, aby se to nemuselo po případném kiksu softu dělat znovu) . Spolupracuje i s AVG coby antivirovým filtrem. Krom toho má jednu výhodu: zatím co kdejaký vir napadá MSIE a Outlook tak vir na The Bat! jsem ještě nepotkal. Lze přímo v něm nastavit i "filtr na serveru" takže vám vyfiltruje zprávy ještě před jejich stažením domů, nebo si lze z nej vyžádat i jen hlavičky zpráv co jsou na serveru, a stáhnout si jen něco a rozhodnout, co se má udělat se zbytkem . Nemusíte tudíž vůbec nic nastavovat přes portál u providera, neb vše nastavíte u sebe doma. Jednou z pěkných věcí je i filtr "known" pro přijatou poštu: Ten uloží do souboru který si zvolíte poštu od lidí ve vašem adresáři, zatímco jinou poštu (vč. případných spamů) nechá ležet v souboru "Příchozí" takže nemusíte lovit důležíte zprávy mezi spamy a poštou od lidí které neznáte. Možnosti nastavení programu a všemožných označení, filtrů, skupinových filtrů a pod přesahuje rámec toho textu.
Osobně bych již jiný soft nechtěl... Jara Krysa

PS.: NENÍ to pro začátečníky! Nastavení je pro začátečníka příliž složité, ale pro lidi s velkým objemem pošty, více účty a pro více uživatelů jednoho softu je to fantastická věc!
Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (CSDXC)
Information published on these pages may not be reproduced unless the source (CSDXC) is mentioned.

Powered by PhpNuke Powered by Apache Powered by MySQL Powered by PHP Powered by PhpBB Really Simple Syndication

Generování stránky: 0.237 Vteřin