Czechoslovak DX club
Československý DX klub - Czechoslovak DX Club
Horní 9, CZ-768 21, Kvasice, Czech Republic
Home Page of Czechoslovak DX Club mail@dx.cz
Menu
Czech English

· Hlavní strana
· O CSDXC
· Přihláška
· Co je DXing
· Klubový časopis
· Kontakty
· Klubové akce
· Klubová edice
· Diplomy
· Technika
· Předpověď šíření
· Výluky vysílačů
· Encyklopedie
· Ke stažení
· Odkazy na WWW

· Diskuzní fóra
· Emailová konference
· DX cluster
· Inzerce

· Témata
· Archív článků
· Top 10
· Statistika
Hledání

Doporučujeme
  
Není přívod jako přívod!
Autor: Jiří Reich. Zveřejněno: Úterý 27.07.2004 v 13:25
Téma: Technika
Podívejme se občas na přívody k elektrospotřebičům!
Jiří Reich publikuje, který se věnuje napájecím šňůrám a síťovým zástrčkám. Ve svém článku se dotýká spotřebičů, pracujícím s vyššími příkony, než s jakými jsme zvyklí pracovat jako DXeři. Závěry článku jsou však užitečné i pro nás, protože s připojováním zástrček k síťovým kabelům jsme se setkali snad všichni. Vezměme proto následující řádky jako návod "jak na to":
O přívodech, prodlouženích a zásuvkách se píše snad stále. Krátce se jen zmíním o poslední návštěvě, kam jsem byl pozván na zhodnocení stavu jedné podezřelé vidlice.
Podobná situace byla i v kuchyni. Protože přívod sporáku byl připojen ještě do prodloužení, podíval jsem se jaké je konstrukce. Pohled na obrázek prozradí, že šlo klasicky o dvoužilový kabel.
Se souhlasem majitelky jsem toto prodloužení zlikvidoval a doporučil jsem koupi (standardního továrního) prodloužení v obchodech (samozřejmě s kolíkem).Dostal jsem otázku, proč jeden kolík na vidlici u zásuvky sporáku je na izolaci seškvařený. Vyhřátý kolík u vidlice nebo zdířka u zásuvky, která připojuje spotřebič o vyšším příkonu není žádným neobvyklým jevem. Obvodem tečou proudy cca 8-10A, vezměme v úvahu přechodový odpor v zásuvce, (přičemž na polaritě nezáleží), tedy v takovém místě dochází při provozu k zahřívání místa spoje. Toto zahřátí způsobuje ještě větší přechodový odpor, který když neodstraníte pravidelnou údržbou, pak končí přinejmenším podobně jak na obrázcích.
Pak se provozovatel obvykle pustí do opravy, nebo na ni někoho pozve. Já měl tuto čest také. Postižená byla vidlice u repasované pračky, kde kupodivu nebyl přívod "flexošňůrou", ale CYSY 3x2,5 s domontovanou koncovkou. Po rozebrání jsem objevil nešťastné zapojení pouze dvou pracovních vodičů L a N. Konce žil nebyly ukončeny v dutinkách. Dobrá polovina průřezu žíly nebyla prakticky použita, protože při dotažení spoje došlo k rozpadnutí smotaného konce žíly tak, že prakticky v místě spoje se připojil vodič cca pouze 1,2mm2! Jak se asi zahřívá takové místo při zátěži cca 2000W, si dovedeme všichni představit.
Tak zde pro náhodné laické čtenáře ukáži stručně můj postup zapojení spotřebiče. Ze tří vodičů necháme vždy nejdelší ochranný (zelenožlutý PE) vodič. To proto, kdyby došlo k vytržení, aby se ochranný vodič odpojil jako poslední.
Odizolované konce žil opatříme k tomuto účelu vyráběnými dutinkami.

Takto vypadá moje první pomoc. Raději bych zde ovšem viděl zalitou vidlici (také dle ČSN), v které je jakýkoliv zásah do zapojení laika nemožný.
Ten, kdo je pozorný a všímá si toho, co je mezi lidmi, zřejmě takový stav označí za poněkud nešťastný. Ovšem na taková privátní zapojení je bohužel naše legislativa krátká. Místům nepodléhající revizím, tedy místům neurčených k podnikatelským účelům je v neblíže určených chvílích se lepší vyhnout. Viz též server www.elektrika.cz

 
Hodnocení článku
Hodnocení: 5
Hlasů: 9


Ohodnoťte tento článek:

Excelentní
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný


Možnosti

 Vytisknout článek  Vytisknout článek

 Poslat známým  Poslat známým

"Login" | | 5 komentáře | Prohledat diskuzi
Úroveň
Za obsah komentáře odpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrujte se

Re: Není přívod jako přívod! (Skóre: 0)
Autor: DXer v Neděle 01.08.2004 v 15:22
Já to řeknu stručně: nejen přívodní kabely ale hlavně zásuvky jsou doprasené seč to jde a v panelácích zvláště! Do toho padá i slavné šetření za komančů, čili používání hliníkových vodičů: ty vyžadují defakto to, že každý rok dva musíte rozdělat všechny krabice, vypínače a zásuvky a všechno dotáhnout (logicky: NE pod napětím!)

"Užasné" dvouvodičové rozvody v panelácích jsou neméně fantastické, zvláště pak tehdy, když to nějaké hovado (jinak to nejde říct) zapojilo jako nulák pracovní i ochranný dohromady a napřed na nulák a teprv pak na ochranný kolík, přičemž to má mizerný kontakt v zásuvce na obojím! V panelácích je navíc obyčejně třífázový proud kvůli např. sporáku, a nezlobte se na mne za to vyjádření, ale totálně zkurvené pospojování, čímž se z "ochranného" ale i současně pracovního nuláku stává neuvěřitená zrůdnost na "plovoucím potenciálu" dle zatížení fázi v domě, takže na dotyčném nuláku je i několik desítek voltů např proti hromosvodu či zazemněné konstrukci balkonu! Vidět tam 60-110V napětí NENI problém a proudy řádu ampér např. z kolíku do konstrukce balkonu TAKY NE!

Přitom ZADNE pojistky ani ochrana casto nevypadne!!!
Naopak vám majitel domu sdělí, že je to OK a dycky bylo a že namáte otravovat neb nikdo si nestěžuje AKORAT VY a tak se pak nedivte, kdyz VY budete mít problémy...
A obyčejně je pak máte....
( s vyjímkou že se o vás ví, že jste "tvrdý tvďák" a máte doma AK47, UZI, či aspoň Desert Eagle. Pak vypadá jednání poněkud jinak a vaše žádosti jsou posuzovány lépe a neskutečně rychle...)

Jiným problémem jsou navíc tzv "rozdvojky": ony totiž pak nemusí mít fázi "vlevo" neb jde o pohyblivý přívod,
Což ovšem může zpusobit neskutečné problémy když čekáte, že za "rozdvojkou" bude též "fáze vlevo" a ona jaksi není...že. S nevhodně pobastleným kabelem od zařízeni který byl dělán na principu "fáze je dycky vlevo" je náhle třeba fáze i na kostře!!!

Jak že dosáhnout takové prasárny? No jednoduše: nějaký "inteligent" ví, že "kolík je na nuláku" a "síť je dvouvodičová". Tj. kolík a nulák je v zásuvce spojen.

Udělá tedy dvouvodičovou prodlužku na stejném principu... Spojí tedy na jednom konci kolík s tím co so myslí, že je nulák. V případě přes rozdvojku se tím postará o to, že je fáze na kostře...

Hele, já bych vřele doporučil: než něco nekam strčíte, tak si to změřte! Já si taky kdysi myslel, že nulák bude vpravo...nebyl a já se dost divil, jak se mnou proud mlátil o zem, když jsem takový "nulák" vzal do tlapky
, on "nic nedělal" a já se v zamyšlení opřel druhou tlapkou o radiátor topení...

Jo..a pozor na "jezedáky" - tím myslím "znalce elektro" z oblasti toho, že byli zaměstnáni v JZD či mají sice titul inženýra..ale agronomie!

Do té kategorie patřil např. před lety můj bývalý tchán, vyznačujicí se tím, že na chatě dělal na všechno dvouvodičový rozvod zelenožlutým drátem a měl jedny pojistky na všechno a žádnou ochranu... můj otec tehdy odmítl na takovou prasárnu dělat revizní zprávu a revizáka z Vyškova málem ranila mrtvice: neptejte se mne jak tehdy tchán sehnal revizní zprávu, ale i tak ji MA!

Takže si dávejte pozor, když někde něco děláte...

A ještě něco: nenechte se NIKDY ukecat že někdo má málo peněz a "nám to tak stačí" !!!

Krysa


!
Re: Není přívod jako přívod! (Skóre: 0)
Autor: DXer v Sobota 07.08.2004 v 21:08
PT
"Zalite" vidlice jsou z hlediska moznosti dalsich zasahu jiste na miste, ovsem: v minimalne 5 pripadech jsem se jiz setkal s prechodovym odporem UVNITR zaliti !!! Rozriznuti koncovky to potvrdilo!! Takze "odborne" montovanym koncovkam bych se nevyhybal. Dalsim problemem casto neni koncovka ale hlinikovy privod v zasuvce a muzeme pokracovat ....
Pohodu preje
K.
Re: Není přívod jako přívod! (Skóre: 0)
Autor: DXer v Neděle 02.10.2005 v 11:31
Ano, zalité vidlice mohou být příčinou POŽÁRU, což jsme zažili na vlastní kůži, kdy zahořela zalitá vidlize přívodu podstavce rychlovarné konvice, která NEBYLA na podstavci.
Co se vlastně stalo?
Samotný podstavec, respektive jeho přívod, byl trvale v zásuvce, konev po uvaření byla VŽDY odstavena mimo. Jednoho krásného rána stály před kanceláří hasiči a z baráku se valil dým. Po následném ohledání jsme zjistili se 100% jistotou zahoření právě v místě, kde byla původně zásuvka s varnou konvicí, zbytky byly němým svědkem.

Proto před použitím takovýchto přívodních kabelů doporučuji ZMĚŘIT PŘECHODOVÉ ODPORY, věřte tomu, vyplatí se to..

Petr OK1UND
Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (CSDXC)
Information published on these pages may not be reproduced unless the source (CSDXC) is mentioned.

Powered by PhpNuke Powered by Apache Powered by MySQL Powered by PHP Powered by PhpBB Really Simple Syndication

Generování stránky: 0.248 Vteřin