Czechoslovak DX club
Československý DX klub - Czechoslovak DX Club
Horní 9, CZ-768 21, Kvasice, Czech Republic
Home Page of Czechoslovak DX Club mail@dx.cz
Menu
Czech English

· Hlavní strana
· O CSDXC
· Přihláška
· Co je DXing
· Klubový časopis
· Kontakty
· Klubové akce
· Klubová edice
· Diplomy
· Technika
· Předpověď šíření
· Výluky vysílačů
· Encyklopedie
· Ke stažení
· Odkazy na WWW

· Diskuzní fóra
· Emailová konference
· DX cluster
· Inzerce

· Témata
· Archív článků
· Top 10
· Statistika
Hledání

Doporučujeme

Československý DX klub: Diskuzní fóra

DX.cz :: Zobrazit téma - Poslech VKV-FM v Praze
 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Poslech VKV-FM v Praze

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra DX.cz -> Jak posloucháme
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Petr
Anonymní

PříspěvekZaslal: st 25.01.2006 13:03:26    Předmět: Poslech VKV-FM v Praze Citovat

Dobrý den.

Bydlím v Praze a chtěl bych posluchat stanice BAERN 1, BAYERN4, ORF, atd. Prostě něnecké a rakouské stanice na VKV FM. Známý mne ale odrazuje , že prý je vše zastíněno našimi stanicemi na VKV, kterých je tam spousta, takže se ke mně signál německých, nebo rakouských stanic nedostane. Jaké máte zkušenosti??? Je to pravda??

Diky. P.
Pavel8
Anonymní

PříspěvekZaslal: st 25.01.2006 16:16:32    Předmět: Citovat

Poslech stanic Bayern3,Osteraich3 a dalsich jiz dnes v Praze neni na VKV vetsinou vubec mozny. Prijem vetsiny Nemeckych i rakouskych radii
je dnes mozny hlavne na satelitu Astra 19st. Tam jsou volne.
Hlavni transponder (asi 50 nemeckych radii) je na 12.266GHz/H
dalsi na 11,837/H ,12.148/H, 12.633/H. Rakouska radia jsou na 12.663/H
Tam je to v spickove kvalite ve stereu.
Satelitni komplet se da dnes poridit za 2000-3000Kc
Petr_Hora
Newbie
Newbie

PříspěvekZaslal: po 12.05.2014 14:51:01    Předmět: Poslech radii dnes Citovat

Zdravím,
zaujalo mě toto starší téma, tak ho doplním trochu více. Nějaký poslech třeba Life Radia z Rakouska na 100,5 je dnes možný kousek jihovýchodně od Prahy na špičkové antény a úzké MF filtry. Dále třeba mě doma v Kladně hrají polská rádia kdykoli i na Eton E5 a teleskop, z vysílače Sněžné Jámy (např. PR3 na 94,0 MHz) protože mě na tento 130km vzdálený vysílač nic nestíní, ale nehraje všechno některé jeho frekvence jsou zablokované našimi vysílači.
Dále třeba na chatě u Křivoklátu v údolí hrají třeba stanice ze Saska (Drážďany a Chemnitz) nebo když letí letadlo tak odrazem od něho třeba Bayern 3 na 94,4 a 94,7 MHz i s RDS, ale takový odraz trvá jen asi 30 sekund, než letadlo uletí pryč.

Jinak třeba bavorské vysílače hrají někde v pohraničí, např. u Domažlic, tam mi loni šly nejen silné vysílače jako Hoher Bogen a Brotjacklriegel, ale i slabší rádia např. Unser Radio atd, vše jen na teleskop a velmi dobře a trvale.

Další možností příjmu je dnes hlavně poslech rádií přes internet, já vím, není to ono, když to není klasicky na VKV. Já jsem si třeba předloni koupil internetové rádio (za asi 2700 Kč) a na něm mohu poslouchat asi 25000 rádií z celého světa, opravdu. Výhoda je, že je to kvalitní, ve stereu a bez výpadku a spotřebu má tento přijímač malou (jen 1 až 10W), a mohu tak poslouchat rádia, která bych jinak nechytil, ale která přitom někde vysílají na VKV (nebo třeba na SV) např. v Austrálii nebo v USA či na nějakém ostrově.
Internetova radia mají: předvolby, hodiny, budíky, také přijem VKV radií i s RDS, umí přehrávat různé formáty jako WAV, OGG, MP3 z flash disku či HDD, umí RSS kanály...

Bohužel nabídka těchto internetových přijímačů je zatím malá, přesto jsou, několik pŕátel si za poslední roky různá internetová rádia také zakoupilo, některé dražší vypadají jako tuner.

Kdo nemá internetové rádio může poslouchat na počítači, zvlášť vhodné pro toho, kdo má počítač často zapnutý a třeba na něm píše nebo si jen čte, může si k tomu pustit libovolné rádio jako kulisu a kromě běžných rádií jsou tam k poslechu i internetová rádia. Je to výhodné pro nás, kteří platíme paušál za připojení k internetu a neplatíme nic za přenesená data, je to vlastně zadarmo takovýto poslech (stejně bychom přeci měli zapnutý PC).

Široká nabídka rádií k poslechu se nedá s VKV ani třeba s DAB vůbec srovnat.

Takovýto poslech rádií na PC využívá dnes hodně lidí v práci, zvlášť když mají zapnutý počítač celý den a mají ho trvale připojený k internetu. Přenášený objem dat je malý, většina rádií "vysílá" přes internet datovým tokem 128 kB/s a menším...přesto tato kvalita na běžný poslech stačí.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Petr_Hora
Newbie
Newbie

PříspěvekZaslal: po 27.10.2014 01:37:24    Předmět: Poslech Nemeckych radii Citovat

Ještě bych doplnil, jak to bylo dříve s poslechem, když bylo CCIR pásmo prázdné od našich vysílačů. Já tím, že bydlím v Kladně mám lepší podmínky než v Praze, jsem 400 m n m. V 80. letech jsem míval 9 prvkovou Yagi pro CCIR (ty se tady běžně prodávaly i když se u nás vysílalo jen v OIRT pásmu) na střeše na rotátoru a tak jsem s ní mohl otáčet a v anténní krabičce jsem měl i zesilovač s KF982 (se změřeným šumovým čislem 2,5 dB). Přijímač jsem měl ATS803A s užšími filtry, takže to mělo lepší selektivitu a ještě jsem měl RFT2025, ten měl šířku pásma asi 50 kHz, to byla špička pro dálkový příjem CCIR.
Jinak Bayern hrál kvalitně v monu jen vysílač Hoher Bogen, ten šel stabilně perfektně. Vysílače Brotjacklriegel a Ochsenkopf šly hůře, ty měly už občasné úniky, i na velkou směrovku přesně natočenou, další bavorské vysílače šly s velkými úniky. Takě šly stanice ze západního Berlína ale opět s úniky. Také šel hudební NDR2 z vysílače Harz West. Rakouské vysílače ORF šly s úniky i tady u mě. Ty hrály pěkně na jihu čech a moravy a na západním slovensku. Občas šel i švýcarský vysílač DRS3 (Santis) na 105,6 MHz.
Dnes už občas tyto vysilače poslouchám po internetu (z nostalgie)...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra DX.cz -> Jak posloucháme Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: